Tüp Bebek Uygulaması Kaç Defa Denenebilir?

Tüp Bebek Uygulaması Kaç Defa Denenebilir?

“Tüp bebek tedavisine başlayacağız, peki kaçıncı denemede bebek sahibi olabiliriz?” Bu soru birçok çiftin merak ettiği konuları başında geliyor. İstanbul Acıbadem International Hastanesi Tüp Bebek Ünite Direktörü Prof. Dr. Murat Arslan konuyla ilgili merak edilenleri cevapladı.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Defa Denenebilir?

Tüp bebek tedavilerinde başarı şansı, hastanın durumuna bağlı olarak değişmektedir. Kimi hastalar ilk denemede bebek sahibi olurken kimi için birçok kez tedaviyi tekrarlamak gerekebilir.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Defa Denenebilir?

Tüp bebeği kaç defa deneyebiliriz sorusunun cevabı aslında yumurta ve sperm elde edebildiğimiz ve  bunların birleşimi ile embriyo elde edebildiğimiz sürece tüp bebek tedavisi yapabiliriz. Dolayısıyla bunun belli bir sayısı yoktur. Hastanın denemiş olduğu her tüp bebek bebek tedavisi bizim için aynı zamanda tanısal bir fayda sağlamaktadır. Yani her tedaviden nelerin düzeltilirse başarıya gidebileceğimize dair bize ipucu verdiği için her tedavi bunun üzerinden bir sonraki denemesinde yapabileceklerimizi düşünerek derinleşerek o konuya bir sonrakinde daha başarılı gebeliğe giden sağlıklı çocukla sonuçlanan tüp bebek tedavisi uygulayabiliriz. Dolayısıyla deneyebiliriz.

6 Yorumlar

 • ekleyen Melis Says
  Gönderildi 11 Kasım 2016 12:32 0Likes

  Tüp Bebekte İkinci Deneme Ne Zaman Olmalı?

  • ekleyen Ali Says
   Gönderildi 11 Kasım 2016 12:33 0Likes

   Tüp Bebek Tedavisi Tutmuyorsa Kaç Kere Denenebilir?

   • ekleyen profdrmuratarslan
    Gönderildi 11 Ekim 2019 19:13 0Likes

    Tüp bebek tedavisinin kaç kere denenebilebileceği konusunda net bir sayı yoktur. Çiftlerin istedikleri durumlarda ve sağlıkları el verdiğinde tüp bebek uzmanının onayıyla defalarca deneme yapılabilir. Tüp bebek tedavisi kaç kere denenebilir sorusuna net bir cevap verilemez. Yapılan her denemede başarı oranı bir önceki denemeden %50 daha fazla olmaktadır.

  • ekleyen profdrmuratarslan
   Gönderildi 11 Ekim 2019 19:13 0Likes

   Uzmanlara göre yaşanan başarısız tüp bebek tedavisi denemeleri üçten fazla olduğunda başarı ihtimali azalmaktadır. Bu nedenle başarısız olunan her denemeden sonra başarısızlık nedeni belirlenmelidir. Belirlenen sorunları çözdükten sonra tekrar tüp bebek tedavisine başlamak gerekir. Gerekli araştırılmalar yapılmadan tekrar tedaviye başlamak, eşleri maddi ve manevi yıpratmaktan başka bir sonuç vermez. İlk denemede başarısız olan çiftler tüp bebekte ikinci deneme ne zaman olmalı diye merak etmektedir. Genellikle iki tedavi arasında 2 ay kadar beklenilmesi gerekir. Bu zaman diliminde çift kendini hazır hale getirir. Ancak iki deneme arasındaki süreyi tedaviyi üstlenen doktor belirler.

 • ekleyen Meryem Says
  Gönderildi 11 Kasım 2016 12:33 0Likes

  Tüp bebek tedavisinde denemelerin başarı oranı nasıl arttırılır?

  • ekleyen profdrmuratarslan
   Gönderildi 11 Ekim 2019 19:14 0Likes

   Tüp bebekte başarı oranını etkileyen birçok farklı faktör vardır. Öncelikle tedavi merkezinin uyguladığı tekniğin, bebek bakımı başarısının, deneyimli personelinin etkisi önemlidir. Tüp bebek tedavisinin başarılı olması için tedavi merkezinin fertilizasyon- laboratuarda döllenme başarı oranı değerlendirilmelidir. Bu oran tedavi merkezleri için %80 ve üzeri olmalıdır. Bunun altındaki oranlarda başarı gösteren tüp bebek merkezleri tercih edilmemelidir.Muayene ve randevu saatlerine dikkat edilmesi de tedavinin başarısını etkilemektedir. Tüp bebek tedavisi uygulanırken doktor tarafından tavsiye edilen bazı noktalar da başarı da etkilidir.

Yorum ekle