Yardımlı Tarama Yöntemi Assisted Hatching (AHA)

Yardımlı Tarama Yöntemi Assisted Hatching (AHA)

Yardımlı Yuvalama adı da verilen bu işlem; embriyonun kendini saran zardan (zona pellucida) ayrılmasına yardım etmek amacıyla yapılan lazer uygulamasıdır.

Assisted Hatching (AHA) tekniği ile embriyonun rahme tutunmasına yardımcı olur.

Assisted Hatching (AHA) tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarda uygulanabilir.

Kadın yaşının 38’in üzerinde olduğu, embriyoyu çevreleyen zarın kalın olduğu, kadındaki FSH hormon düzeyinin yüksek olduğu ve tekrarlayan tüp bebek denemelerinde bir sonucun alınamadığı vakalarda bu yöntemin sonucu iyileştirebileceği düşünülmektedir.

Bu yöntemde embriyo transfer edilmeden önce embriyonun dış kabuğunda yapay bir delik açılmaktadır.

Assisted Hatching Nedir?

Yumurtanın ve döllenme aşamasından sonra oluşan embriyonun etrafında koruyucu bir zar bulunmaktadır. Bu zara zona pellucida adı verilmektedir.

Bu zarın pek çok önemli görevi vardır. Fakat; embriyonun rahime tutunması, embriyoyu çevreleyen glikoprotein yapısındaki bu zardan embriyonun dışarı tomurcuklanmasıyla (hatching) başlar. Tomurcuklanma embriyo gelişiminin 5. veya 6. günü blasttosist aşamasına ulaştıktan sonra gerçekleşir. Embriyonun rahim içinde tutunabilmesi tamamıyla zardan çıktığında mümkün olmaktadır.
Tüp Bebek için kullanılan ilaçların, embriyoyu çevreleyen zarı kalınlaştırdığı veya embriyoların içinde geliştiği kültür medyumlarının zarı sertleştirdiğini gösteren çalışmalar mevcuttur.  Bu nedenle tüp bebek uygulamalarında özellikle dondurulmuş çözülmüş embriyolarda, embriyoyu saran zarın inceltilmesi veya açılması embriyonun tomurcaklanmasını kolaylaştırabilmektedir. Bu işlem Assisted Hatching (AHA) olarak adlandırılır ve 3 farklı şekilde gerçekleştirilebilir.

Assisted Hatching Yöntemleri

1-) Mekanik; cam mikroiğne ile embriyonun zarında açıklık meydana getirilir.
2-) Kimyasal; Asit tyrode solüsyonu kullanılarak embriyoyu çevreleyen zar belli bölgesinden eritilerek inceltilir veya tam olarak açılır.
3-) Lazer; Lazerle embriyoun zarı inceltilir veya açıklık oluşturulur.

Merkezimizde Lazer assisted hatching yöntemi kullanılmaktadır.
İşlem olarak en kısa sürede gerçekleştirilen ve en pratik olan yöntemdir.

Assisted Hatching Nasıl uygulanır?

Erken gelişim sürecinde embriyo ‘zona pellucida’ olarak adlandırılan koruyucu bir katmanla kaplıdır. İlerleyen dönemlerde embriyonun bu tabakayı kırarak dışına çıkması gerekmektedir. Aksi halde embriyonun rahim iç tabakasına (endometrium) yapışarak gebelik oluşturma şansı yoktur.

Asisted hatching yönteminde embriyoyu çevreleyen zona tabakasında ufak bir delik açılarak embriyonun çıkışı kolaylaştırılmaktadır. Bu genelde embriyo gelişiminin 3. gününde gerçekleştirilir.

Asisted hatching yöntemi işlemi için Acıbadem Tüp Bebek Merkezleri’nde lazer enerjisi kullanılmaktadır, böylelikle işlemin hassasiyeti kimyasal yöntemlere göre belirgin olarak artırılmaktadır.

İşlem esnasında embriyonun direk olarak zarar görme riski çok düşüktür. İşlem sonrası gelişen gebeliklerde tek yumurta ikizlerinde artış gözlenmiş olup bu her 100 tedaviden 2’sinde oluşmaktadır.

Asisted hatching yöntemin daha önceden tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları olan, FSH değerleri yüksek olan ve ileri yaştaki bazı kadınlarda gebelik şansını yükselttiği düşünülmektedir. Bu grupta zona tabakasının normalden kalın olduğu ve embriyonun çıkışını zorlaştırdığı gözlenmiştir. Dondurulmuş embriyolarda da zona tabakasının kalınlaşması söz konusudur.

Yorum ekle