Hemen Arayın! +90 532 498 63 20

Embriyo transferinin kolay olması tüp bebek tedavinizin başarı şansını da arttırır!

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi aşaması çok önemlidir ve transferin kolay veya zor olması, tüp bebek tedavisinin başarısında da önemli bir etkiye sahiptir. Embriyolar transfer edilirken rahim içine zarar verilmemeli, ayrıca hızlı yapılmalıdır.

Embriyo transferinin kolay veya zor olmasını belirleyen faktörlerin başında hekimin tecrübesi gelir. Bunun yanında rahim ve rahim ağzının doğuştan gelen veya sonradan gelişen hastalıklarına bağlı yapısal bozuklukları, ultrason kullanılıp kullanılmaması, kullanılan kateterin tipi, hastanın işleme uyumu da diğer önemli faktörlerdir.

Kolay gerçekleşen embriyo transferi, embriyonun rahim boşluğuna düzgün bir şekilde yerleştirilmesine olanak tanıyarak rahim içinin bozulma şansını azaltır. Ayrıca kolay transfer yapılan hastalarda embriyoların dış ortama maruz kaldığı süre kısa olacağı için zarar görme ihtimalleri de az olur.
Ayrıca transfer prosedürü kolay olduğunda, hastanın yaşadığı stres ve kaygı cok daha az olur ki bu da hastanın genel hissiyati ve hormon seviyeleri üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bütün bunlar embriyonun tutunma ve sonraki gebelik şansını artırır.

Başarılı Bir Embriyo Transferinin Adımları:

Endometriyumun Hazırlanması: Embriyo transferinden önce hasta, uterus iç yapısını hazırlamak için hormonal ilaçlar alabilir ve bu da onu embriyo implantasyonuna daha duyarlı hale getirir.

Embriyo Seçimi: Embriyolar, embriyologlarla beraber dikkatle değerlendirilir ve transfer için en canlı ve sağlıklı olanlar seçilir.

Ultrason Rehberliği: Transfer prosedürü sırasında, embriyonun rahim boşluğuna doğru şekilde yerleştirilmesini sağlamak için gerçek zamanlı ultrason rehberliği kullanılır. Bu çoğunlukla transabdominal yani karından yapılan ultrason ile olur. Eğer bu şekilde yapılırsa hastanın idrar kesesinin dolu olması yani hastanın idrara sıkışık olması istenir. Transvajinal ultrasonografi kullanılması planlananan hastalarda ise genellikle tam aksine idrar kesesinin boş olması tercih edilir.

Kateter Yerleştirme: Seçilen embriyoyu içeren ince, esnek bir kateter serviksten uterusa nazikçe sokulur. Burada rahim ağzı yapısı çok önemlidir. Rahim ağzının doğuştan farklılıkları veya hastalıklara bağlı olarak rahim ağzı ameliyatları geçirmiş olanlarda (rahim ağzının traşlanması, küretaj vb) katater zor geçebilir. Bu gibi durumlarda seçilecek kataterin tipi de çok önem arz eder. Bu bile doğrudan transferi yapacak hekimin tecrübesiyle ilintilidir.

Embriyoyu Yerleştirme: Embriyo, uterus duvarları ve hassas bölgelerle temastan kaçınarak, kateterden dikkatlice uterus boşluğuna belirli bir yerden salınır.

Transfer Sonrası Bakım: İşlemden sonra genellikle hastanın taburcu olmadan önce kısa bir süre dinlenmesi önerilir. Bazı klinikler, implantasyona yardımcı olmak için ek hormonal destek önerebilir.

İzlem ve Gebelik Testi: Hasta takip eden gün ve haftalarda gebelik belirtileri açısından yakından takip edilir.

Hayalinizin gerçek olması dileğiyle

Prof. Dr. Murat Arslan

Detaylı bilgi ve görüşme/muayene randevusu için;
Momart Tüp Bebek Merkezi
05324986320

Yorum ekle