Aşılama(IUI)

Aşılama(IUI)

Aşılama (İntrauterin inseminasyon) (IUI) işlemi öncesinde erkeğin spermleri özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur.

Aşılama nedir? Aşılama nasıl yapılır?

asilama-tedavisi-istanbul

Erkek kısırlığını içeren vakalarda, çok düşük sperm sayısı olduğunda veya spermin servikste fallop tüplerine ulaşacak kadar güçlü olmadığı durumlarda kullanılan aşılama nedir? Aşılama nasıl yapılır?

AŞILAMA NEDİR?

Aşılama (İntrauterin inseminasyon-IUI) spermleri, kadın üreme sistemi içine, cinsel ilişki dışında herhangi bir yöntemle bırakma işlemidir. Aşılama yönteminin amacı is fallop tüplerine ulaşan sperm sayısını arttırmak ve bunun sonucunda da döllenme şansını arttırmaktır.

AŞILAMA NASIL YAPILIR?

Aşılamada ilk aşama yumurta geliştirme tedavisidir. Bunun için çeşitli hormon tedavileri kullanılır. Yumurta belli bir olgunluğa geldiğinde, çatlatma iğnesi vurulur. Çatlatma iğnesi vurulduktan yaklaşık 34-36 saat sonra yumurtlama gerçekleşir. Yumurtlamanın gerçekleşeceği saatlerde erkekten alınan sperm örneği yıkanır, hazırlanır ve özel plastik bir kanülle dölyatağına yerleştirilir.

Aşılama nasıl bir üremeye yardımcı tedavi tekniğidir?

AŞILAMA TEDAVİSİ -  Aşılama Tedavisi İSTANBUL |  Aşılama nedir? Aşılama nasıl yapılır?Aşılama tedavisi gebe kalmakta zorlanan çiftlere uygulanabilen son derece basit bir yöntemdir. Aşılama erkeğin sperm hücresinin alınarak laboratuvar ortamında hazırlanıp hareketli spermlerin kadın rahminin içine bırakılma işlemidir.

Aşılama tedavisi sırasında erkekten alınıp hazırlanan spermler gelişmiş enjektör yardımı ile rahim içine bırakılır, işlem ağrısız ve acısız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Nedeni belirlenemeyen kısırlık, rahim ağzında sperm geçişine engel olabilecek anatomik bozukluklar ve erkek sperminde hafif sayı ve hareket problemi olan vakalarda uygulanabilir. Aşılama tedavisi çiftlerin gebe kalma şansını %18-20 civarında artırmaktadır.

Aşılama yapılmadan önce hem erkeğe hem de kadına yapılması gereken testler bulunmaktadır. Aşılama tedavisinden fayda sağlayabilmek için hareketli sperm miktarının 3,5 milyon civarında olması tavsiye edilmektedir. Ayrıca aşılama tedavisi  öncesi rahim filmi ile kadının tüplerinin geçirgenliği kontrol edilmelidir, çünkü tüplerde herhangi bir sıkıntı herhangi bir tıkanıklık olduğunda bu aşılamadaki gebelik şansını olumsuz etkilemektedir.

Aşılama tedavisi öncesi çiftlerin dikkat etmesi gereken önemli noktalar bulunmaktadır, özellikle erkeğin son 48 saat içerisinde alkol ve sperm sayısını olumsuz etkileyebilecek hiçbir ilacı kullanmaması gerekmektedir. Çünkü tüm bu etkenler sperm sayı ve kalitesini olumsuz etkileyebilir. Kadının da aşılama öncesi  vajinal krem veya losyon kullanmasını tavsiye etmiyoruz. Çünkü bu tür kullanımlar enfeksiyona neden olabilir ve bu durum aşılamanın başarı şansını azaltır.

AŞILAMA BAŞARI ORANLARI

Aşılama altta yatan kısırlık (infertilite) nedenine bağlı olarak normal ilişkiye oranla %5 – 20 artış sağlayabilir. Şans uygulama sayısı arttıkça biraz daha artar. Teorik olarak bir sınır olmamakla birlikte 6 – 7 seferden fazla denenmemesini öneririz.

Eğer evlilik ve kısırlık (infertilite) süresi uzunsa aşılama denenmeden direkt tüp bebek ve mikroenjeksiyona geçilebilir.

Aşılama Tedavisinin Riskleri ve Avantajları

Aşılama tedavisi, döllenmeyi kolaylaştırmak amacı ile spermlerin enjeksiyon benzeri yöntemlerle vajinal kanaldan geçmeden, doğrudan doğruya rahme aktarıldığı bir yardımcı üreme tekniğidir. İntrauterin İnseminasyonda amaç, döllenme şansını yukarı çekebilmek amacı ile olabildiğince fazla erkek üreme hücresini (sperm) yumurtalık kanallarına göndermektir.
Aşılama işlemi spermlere kat edecekleri yolda karşılaşacakları sıkıntıları aşmak adına büyük bir avantaj sağlar, ancak yumurtaya ulaşmak ve onu döllemek işi hala spermlerin kendi çaba ve başarılarına bağlıdır. Bu bağlamda bir karşılaştırma yapılacak olursa aşılama tüp bebek yöntemine göre görece daha ucuz ancak daha basit ve “doğal” bir yöntemdir.

AŞILAMA YÖNTEMİNİN GEREKLİ OLDUĞU DURUMLAR

  • Sperm değerlerinde hafif düşüklüklerde (Hafif erkek faktörü)
  • Hafif endometriosis (Halk arasında çikolata kisti hastalığı) olduğunda
  • Rahim ağzı (Cervix) problemlerinde
  • Açıklanamayan infertilite (Hem erkek hem de kadında bir problem bulunamaması) varlığında

Aşılama Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmalı?

Aşılamanın en sık kullanıldığı durumlar Spermle ilgili infertilite problemlerinin olduğu durumlardır ve bunların başında sperm sayısının az olması ve sperm hareketliliğinin düşük olması gelmektedir. Bunun yanı sıra, immünolojik infertilite olarak da adlandırılan ve kadının veya erkeğin bağışıklık sisteminin spermlere zarar verdiği servikal mukus problemi gibi durumlar, kadınların daha önceden geçirdikleri ve spermlerin rahme ulaşmalarını engelleyecek derecede sonuçlar doğurabilen cerrahi müdahale tıkanıkları, kadınlarda vajinismus, erkeklerde ise sertleşme problemi gibi cinsel fonksiyon bozuklukları ve tabiki açıklanamayan infertilite de aşılamanın sıkça kullanıldığı durumlara örnek olarak verilebilir.Bununla birlikte, aşılama ağır yumurtalık tüpü hasarı olan kadınlarda, pelvik enfeksiyon öyküsü olan kadınlarda, orta ve şiddetli düzeyde çikolata kisti (Endometriozis) olan kadınlarda maalesef pek yüz güldüren sonuçlar vermemekte ve dolayısıyla da önerilmemektedir.

Aşılama fiyatları nasıldır?

Aşılama ücreti birçok farklı sebebe göre değişiklik göstermektedir. Çiftler, son 48 saat içerisinde yeteri kadar dikkat etmediğinde bir takım ek tedaviler gerekebilmektedir. Bu sebeple de aşılama ücreti artabilmektedir. Genital bölgenin enfeksiyon kapması, bu bölgenin temizlenmesini gerekmektedir. Bu sebeple de firmamız tarafından gerekli işlemler yapılmakta ve doğal olarak da aşılama ücreti artmaktadır. Bu ve bunun gibi durumların yaşanmaması için çiftlerin tedavi öncesinde son derece dikkatli davranması gerekmektedir.

Aşılama fiyatları kullanılan ekipmanlara ve işlemin uygulandığı mekanlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Daha sağlıklı sonuçlar için daha kaliteli firmalar ile birlikte çalışmak gerekmektedir. Firmamız tarafından aşılama fiyatları normalin bir nebze üstünde tutuluyor olsa da, alınan sonuçlar son derece tatmin edici düzeydedir. Deneyimli kadro sayesinde acısız ve ağrısız bir şekilde tedavi süreci sonlandırılmaktadır. Tüm bu detaylar sayesinde de aşılama fiyatları ufak da olsa bir takım değişiklikler göstermektedir.

İstanbul’da Aşılama ve Aşılama Tedavisi Fiyatları

İstanbul Acıbadem International Aşılama Merkezimiz İstanbulda Aşılama işleminin yapıldığı seçkin merkezlerden biridir. Yüz yılı aşkın tecrübemizle bir çok çiftimizi en büyük hayalleri olan sağlıklı bebeklerine kavuşturduk. İnfertilite konusundaki tecrübemiz ve uzmanlığımızla sizleri de bu güzel hayalinizi gerçekleştirmek üzere merkezimize bekliyoruz. Merkezimizde aşılama tedavisinde başarı oranları %20 civarında olup bu oran dünyada aşılama tedavisinde kabul edilmiş en yüksek oranlardan biridir. Yani merkezimizde her 5 aşılama işleminden biri gebelikle sonuçlanmaktadır. Deneme sayısı arttıkça işlemin başarı oranının artacağı da unutulmamalıdır. Aşılama tedavisinin maliyetine ve aşılama fiyatlarına gelince tek başına aşılama işlemininin maliyeti 0000 TL’dir. Ancak öncesinde çiftin değerlendirilmesi için bir infertilite muayenesi gerçekleştirmek gerektiği unutulmamalıdır. İnfertilite muayene ücretimiz standart gebelik muayene ücretimiz kadardır.

İntrauterin İnseminasyon (IUI)

Hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir enjektör vasıtasıyla bırakılır ve yumurtaya kolayca ulaşmaları sağlanır.

Özellikle nedeni açıklanamayan kısırlık ve sperm parametrelerinden bazıları normalin altında olan hastalarda uygulanmaktadır. Tüplerin açık olması gereklidir.

Aşılama nedir? Aşılama nasıl yapılır?
İntrauterin İnseminasyon (IUI)

Bu işlem öncesinde anneye bazı ilaçlar verilerek yumurtlama sağlanabileceği gibi, doğal adet dönemlerinde de yapılabilir.

Normalde bir kadında genellikle tek bir yumurta olgunlaşıp atılırken yumurtlama arttırıcı ilaçlarla bu sayının 2 veya 3 olması IUI siklusları için en ideal durumdur. 4 ve üzeri sayıda olgun yumurta gelişimi durumlarında çoğul gebelik riski arttığından gerekirse aile ile konuşup siklus iptal edilmelidir.

Eğer anneye yumurtlama için ilaç verilmişse yumurtanın içinde bulunduğu folikül adı verilen kesenin çapı 18-20 mm’ye ulaştığında hCG enjeksiyonu (folikülün çatlamasını sağlayan iğne) yapılır. Bundan 36 saat sonra aşılama yapılır.

Her bir aşılama için başarı ortalama % 5—15’dir. Genellikle 3-4 uygulamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilindiğinden daha fazla aşılama yapmaya gerek yoktur. 3 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde genellikle tüp bebek tedavisi önerilir.

Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar IUI tedavisiyle elde edilen gebelik oranlarının düşük olması sebebiyle tüp bebek öncesinde aşılama yapılmasının sadece maliyeti arttırdığını ortaya koymuş bu sebeple aşılama tedavisinin uygulanmadan direkt tüp bebek yapılma fikrinin tartışmaya açılmasına neden olmuştur.

Aşılama (İntrauterin İnseminasyon) ve Diğer İnfertilite konuları İle İlgili her konuda bize Ulaşın:

İstanbul Acıbadem International Hastanesi, Aşılama Merkezi

Yeşilköy Mahallesi, İstanbul Caddesi No:82, 34149 Bakırköy/İstanbul

Aşılama adetin kaçıncı günü yapılır? Aşılama tedavisi fiyatları 2019, Aşılama fiyatları 2019, Aşılama ile hamile kalanlar, Aşılama yöntemi ile hamile kalanlar, Aşılama yöntemi neden yapılır, Aşılama yöntemi süreci, Aşılama yöntemiyle hamile kalanlar, Aşılama yöntemi ile ikiz bebek, Aşılama yöntemi fiyatı ne kadar, Aşılama yöntemi aşamaları, Aşılama yöntemi fiyatı gibi merak ettiğiniz Tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm sorularınıza cevap arıyorsanız? 0212 468 41 11 numaralı telefondan detaylı  bilgi alabilirsiniz…

Aşılama ile ilgili sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

ivf-uzmanina-sorun

Yorum ekle