Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi

Tüp Bebek Tedavisinin Tarihçesi

Tüp bebek tedavisi; tüm dünyada 30 yıldan fazla süredir uygulanmakta olan emniyetli bir işlemdir. Tüp bebek tedavisinin tarihçesi ilk tüp bebek ne zaman yapılmıştır? Dünyada ve Türkiye de Tüp bebeğin tarihçesi, İlk kısırlık tedavisi araştırmaları hakkında bilgilendirmeler ve günümüzde tüp bebek tedavilerin de hangi yeni teknikler hayata geçirilmiştir?

Tüp Bebeğin Tarihçesi | Dünyada ve Türkiye de (IVF) Tüp Bebek

Tüp bebeğin Tarihçesi; Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon (ICSI) tarihçesi. Tüp bebek tedavilerinde geçmişten günümüze kadar belirlenmiş aşamalar İlk Tüp Bebek ve Kısırlık Tedavileri Aşamaları

Dünyada tüp bebeğin Tarihçesi

Modern tüp bebek tedavisinin kurucusu, İngiliz Bilim İnsanı Bob Edwars’tır. Edwars, 1958 senesinde farelerde gelişimsel genetik hususunda doktorasını tamamladı. Ardından ise arkadaşlarıyla beraber Glasgow’da tavşan embriyolarında ilk embriyonik kök hücrelerini hayata geçirdi.

1968 senesinde, Edwards, bir toplantıda laparoskopi yönteminde en tecrübeli bir jinekolog olan Patrick Stepto ile konuşma fırsatı buldu. Bu aşamadan sonra da birlikte çalışmaya başladılar. Çalışmalarının ardından 1971 senesinde ilk embriyo transferini hayata geçirdiler. 1975 senesinde ise Edwards ve Stepto ilk tüp bebek hamileliğini gerçekleştirdiler fakat bu dış gebelikle neticelendir. 1978 senesinde meslektaşları tarafından suçlandılar. Bunun üzerine 32 başarısız embriyo transferi gerçekleştirdiler ancak bu konudan vazgeçmediler ve çalışmalarına ara vermediler. 1978 senesinde doğal siklus ardından ilk sağlıklı bebek dünyaya geldi, Louise Brown.

Yapılan tüm bu yenilikler ve gelişmeler günümüzde kullandığımız tüp bebeğin temelini oluşturur. Bu gelişmeler ardından tüp bebek tedavileri durmadı ve birçok yeni yöntemin hayatımıza girmesini sağladı.

 • 1983 senesinde: Embriyo dondurma çözme ardından ilk doğum gerçekleşti.
 • 1984 senesinde: Gamet Intrafallopian Transfer ardından ilk doğum gerçekleştir.
 • 1986 senesinde: ZIFT ardından ilk doğum gerçekleşti.
 • 1986 senesinde: Yumurta dondurma ardından ilk hamilelik elde edildi.
 • 1988 senesinde: Subzonal inseminasyon (SUZI) ardından ilk hamilelik elde edildi.
 • 1990 senesinde: PGD ardından ilk hamilelik elde edildi.

Tüp bebek tedavisi ilk olarak tubal sorunların tedavisi için kullanılmaktaydı. Mikroenjeksiyon yöntemi ile günümüze dek geliştirilmiş en etkin yöntem olarak kendini gösterdir. Özellikle de erkek kısırlığı ve sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında klasik tüp bebek tedavilerinde meydana gelebilen fertilizasyon başarısızlığı için oldukça etkin bir çözüm olarak karşımıza çıkar.

 • 1997 senesinde: İlk Blastokist transferi yapıldı.
 • 2001 senesinde: Tek embriyo transferi yapıldı.
 • 2004 senesinde: Dondurulmuş olan yumurtalık dokusundan sağlanan embriyonun implantasyonu ile ilk hamilelik meydana geldi.

Türkiye’de tüp bebeğin Tarihçesi

Dünyada tüp bebek gelişmeleri büyük bir hızla sürerken, Türkiye de bu gelişmeler geri kalmadı ve ilerleyen tüp bebek yöntemlerini yakaladı. Bunun neticesinde 1987 senesinde Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Türkiye’nin ilk tüp bebek gebeliği gerçekleşti ve bebek sağlık bir şekilde dünyaya geldi. Türkiye’nin ilk Özel Tüp Bebek Merkezi ise 1994 senesinde Ankara’da hizmet vermeye başladı. Türkiye’de yapılan ilk mikroenjeksiyon, TESE, MESA yöntemleri de dünya ülkeleri ile aynı zamanlarda yapıldı. Günümüzde Türkiye’de 120 tüp bebek merkezi bulunur. Bunlar;

 • Üniversiteler,
 • Sağlık Bakanlığına bağlı eğitim hastaneleri,
 • Özel Hastaneler,
 • Yalnızca tüp bebek hizmeti vermek üzere açılmış olan merkezler hizmet vermektedir.

Tüp bebek merkezlerinin açılması ile beraber bu husus için diğer farklı ülkelerde yapıldığı gibi çeşitli yasal düzenlemeler ve kısıtlamalar yapılmıştır. Bu sebeple de Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü Bünyesinde Üremeye Yardımcı Tedavi Merkezleri Yönetmeliği’ ni bildirilmiştir.

25 Mayıs 2007 senesinden beri Tüp Bebek tedavilerinin devlet tarafından desteklenmesi tekrar düzenlenmiş ve yaygınlaştırılmıştır. Bu desteğe göre SSK ve Bağkur’a bağlı çalışan çiftler SGK bünyesinde SUT alanında , Emekli Sandığı’na bağlı çalışanlar ise Maliye Bakanlığı bünyesinde BUT alanında incelenerek özel merkezler dahil her türlü tüp bebek merkezine başvuru hakkı kazanmıştır.

Tüp bebek tedavilerinde günümüzde uygulanan yeni yöntemler:

 • Yapay rahim yöntemleri(Co-Culture: Ko Kültür)
 • Yumurta ve embriyo dondurma yöntemleri
 • Embriyo zarının inceltilmesi
 • Tüp bebek tedavilerinde IMSI yöntemi
 • Tüp bebek tedavisinin başarı oranlarını arttırmak adına akupunktur yöntemleri
 • Preimplantasyon genetik tanı yöntemleri (PGD)
 • Metabolomics yöntemi ile kaliteli embriyo tercihi
 • PGD ve CGH ile genetik tanı uygulamaları

Dünya’ da ve Türkiye’ de Tüp Bebek

İnfertilite araştırmaları aslında onlarca yıldır sürmektedir. Ancak vücut dışında insan yumurtasının döllenebilmesi 1960″ların sonlarında başarılabilmiştir.

1968″de tüpleri tıkalı bir kadına yapay tüp takılmış, fakat başarı sağlanamamıştır. Bu tür başarısız denemelerden sonra çalışmalar vücut dışında döllenme araştırmalarına dönmüştür.

İlk kez 1973″te vücut dışında döllenme başarılabilmiştir. Fakat döllenme sonrası oluşan embriyo rahime yerleşememiş (yani “implante olamamış”) ve düşükle kaybedilmiştir.

Dr.Steptoe ve Dr. Edwards Temmuz 1978″de İngiltere” de ilk başarılı tüp bebek denemesine imza atmışlar ve ünlü “Louise Brown” dünyaya gelmiştir. Bundan 3 yıl sonra İngiltere’deki ekipte yer alan ve daha sonra Amerikada Norfolk’da kendi adlarına yeni bir enstitü kurarak çalışmalarına devam eden Howard ve Geargeanna Jones çiftinin başarıları sonucu “Elizabeth Carr” dünyaya gelmiştir. Bu Enstitü (The Jones Institute  for Reproductive Medicine) Amerika Birleşik Devletlerinde ve dünyanın pek çok ülkesinde üreme tıbbı konusunda lider olmuş yeni uzmanlar yetiştirmiştir.

Prof.Dr.Murat Arslan’ da bu merkez de eğitimini almış ve deneyim edinmiştir.

Bu aşamadan sonra hedef yumurtlama tedavilerinin geliştirilmesine doğru da ilerlemiştir. Bu amaçla kullanılmaya başlanan hormonlar 1979 ve 1980 yıllarında geliştirilmeye başlanmıştır.

Tüp bebek fikrinin orijinal kullanılış noktası tüplerin tıkalı olduğu durumlar olmakla birlikte, bu fikir giderek olgunlaşmış, uygulama alanları ve nedenleri de her geçen gün artmıştır.

Oluşan embriyo kadına GIFT, ZIFT gibi yöntemlerle verilmesi önemli aşamalardır. Sperm sorunu olan çiftlerde SUZI ve PZD gibi metotlarla sperm-yumurta buluşması sağlanmıştır.

Ancak gerçek ilerleme 1996″da bir tesadüf sonucu ICSI’nin bulunması ile başarılmıştır. ICSI yani mikroenjeksiyon ile tüp bebek uygulamalarının başarı oranı daha da artmış, önceleri kayıtsız kalınan erkeğe bağlı kısırlık problemlerinde önemli bir mesafe kat edilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi ve Diğer İnfertilite konuları İle İlgili her konuda bize Ulaşın:

İstanbul Acıbadem International Hastanesi, Aşılama Merkezi

Yeşilköy Mahallesi, İstanbul Caddesi No:82, 34149 Bakırköy/İstanbul

Tüp bebek tedavisinin tarihçesi ilk tüp bebek ne zaman yapılmıştır?Türkiye’de ilk tüp bebek ne zaman yapılmıştır? İlk kısırlık tedavisi araştırmaları ne zaman yapıldı? Dünyada ve günümüzde tüp bebek tedavilerin de hangi yeni teknikler hayata geçirilmiştir? Tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm sorularınıza cevap arıyorsanız? 0212 468 41 11 numaralı telefondan detaylı  bilgi alabilirsiniz…

Aşılama ile ilgili sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

ivf-uzmanina-sorun

Yorum ekle