Tüp Bebek İlaç Tedavisi ve Tedavide Kullanılan İlaçlar

Tüp Bebek İlaç Tedavisi ve Tedavide Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde ilaç teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugün infertilite alanında tüp bebek tedavisinde bir çok yeni ve etkin ilaç bulunmaktadır.

Tüp Bebek ve İnfertilite Tedavisinde Kullanılan ilaçlar

Tüp Bebek, Tüp bebek tedavisi maddi yükü nedeniyle standart uygulamaların dışında, daha kolay ve ucuz yöntemler de uygulanmaya çalışılmaktadır.  ilaçsız  tüp bebek uygulaması bu yöntemlerden birisidir.

Tüp bebek tedavisinde en çok masraf yumurta geliştirmek için kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar hastadan hastaya yaş gibi sebeplerden dolayı değişmektedir. Yüksek dozda ilaç kullanılmasıyla birden fazla yumurta geliştirilen hastalarda, transfer edilebilecek embriyo sayısı artmaktadır. Çoğul gebelik riski de artırmasıyla, gebelik oranları da artmaktadır. Bu sebeple dünyada standart tedavi olarak yüksek dozda tüp bebek ilaçları kullanılmaktadır.

Fakat  her ne kadar yüksek doz kullanılırsa kullanılsın bu tedaviye iyi cevap vermeyen hastalar da bulunmaktadır. Normal adet gören kadınlarda doğal sikluslarda bir yumurta gelişirken, bu hastalarda  kullanılan birçok ilaca rağmen, 1 veya 2 yumurtadan fazlası gelişmemektedir.Bu yumurtaların kalitesi de genellikle istenilen şekilde iyi olmamaktadır. Böylelikle döllenme oranları düşük kalmakta ve transfer yapılabilen hastalarda elde edilen gebelik oranları düşük kalmaktadır. Bu hastalar özellikle menopoza yakın hastalar ile erken yumurtalık yaşlanması olanlardır..

Tüp Bebek Tedavide Kullanılan İlaçlar

İlaç teknolojisindeki gelişmeler sayesinde bugün infertilite alanında birçok yeni ve etkin ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların amacı Overlerde yeterli büyüklük ve sayıda follikül gelişimini sağlayıp, gebelik oranını arttırmayı sağlamaktır. Özellikle yardımcı üreme tekniklerinde (IVF, ICSI) birden fazla follikül elde edilmesi başarı için çok önemli etkenlerden biridir. Yumurtalıkların uyarılması için, yumurta üretiminden sorumlu olan, FSH (follikül stimüle eden hormon) ve LH (luteinize eden hormon) adlı hormonlar kullanılır.

Klomifen

FSH salınımını arttıran Klomifen, infertilite tedavisinde kullanılmaya başlayan ilk ilaçlardandır. Tablet şeklinde satılan ilaç, genelde adetin 5 ila 9. Günleri arasında kullanılır ve overlerde birden fazla follikül gelişimini sağlayabilir.

Human Menapozal Gonadotropinler (HMG)

Menapoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen, FSH ve LH hormonlarını birlikte içeren ilaç, IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla follikül elde edilmesi için uygulanmaktadır. Günlük deri altı enjeksiyonu olarak kullanılır.

Uriner FSH

Menapoz sonrası kadınların idrarından saflaştırılarak elde edilen , sadece FSH hormonu içeren ilaç, IVF ve ICSI için yumurtalıkların uyarılması ve birden fazla follikül elde edilmesi için kullanılmakta ve günlük deri altı enjeksiyonu olarak uygulanmaktadır.

Rekombinant FSH

Rekombinant FSH preparatları %100 olarak saftır ve genetik mühendislik sayesinde laboratuvar şartlarında üretilmektedir. Amacı FSH yumurtalıkları uyararak birden fazla follikül gelişimini sağlayıp, IVF ve ICSI için birden fazla yumurta elde etmektir. Subkütan (deri altına) enjeksiyonla uygulanan ilacın artık otomatik doz ayarı yapan kalem şeklinde olanları da bulunmaktadır.

Gonadotropin Relasing Hormon Agonistleri (GnRHa)

Hipofiz bezinden FSH ve LH hormonu salgılanmasına yardımcı olan ve beyindeki hipotalamus adlı merkezden salınan Gonadotropin serbestleştirici (İngilizce releasing) hormonun sentetik halde elde edilen formudur. Kullanım tipleri arasında iğne veya burundan sprey olarak alınabilenleri de mevcuttur.

LH’nın (Luteinize edici hormon) erken yükselmesi, yardımcı üreme teknikleri ile tedavideki çok önemli sorunlardan biridir. Bu durum folliküllerin tahmin edilen süreden önce çatlayıp, sayı ve kalite olarak yeterli yumurta elde edilme şansını azaltmasına yol açmaktadır. GnRH analoglarının uygulanması, yumurtalıkların hormonal olarak uyarımı sırasında, vücudun salgıladığı LH hormonunun bu erken yükselişini önlediğinden, sayı ve kalite açısından düşük yumurtaların elde edilmesi şansını en aza indirir. Kliniğimizdeki tedavilerde artık kullanılmamaktadır.

GnRH Antagonistleri

Fonksiyon olarak GnRH analogları ile aynı etkiye sahip olsa da, etki gösterme ve kullanım süresi daha kısa olduğundan, hastaların merkeze gelecekleri gün sayısını düşürmekte, bu da tedavinin maliyetini azaltmaktadır. Enjeksiyon sayısının daha düşük olması da bir diğer avantajıdır. Günlük 0.25 mg’lık Formu stimulasyonun 6. günü başlanıp, yumurta gelişimini tamamlayana kadar sürer.

Human Koryonik Gonadotropini (Çatlatma iğnesi)

Yumurta toplanmasından yaklaşık olarak 35-36 saat önce enjekte edilir ve bu enjeksiyondan tahmini 36-38 saat sonra follikül çatlaması meydana gelerek yumurtalar salınır. Bu hormonun etkisi büyümüş folliküller içindeki yumurtaları olgunlaştırarak döllenmeye hazırlamak ve progesteron salgılanmasını başlatmaktır. Doğal bir hormon olan LH’a benzeyen bu ilaçlar, kadında yumurtanın çatlamasına sebep olur. HCG enjeksiyonunun zamanlaması çok önemli olduğundan mutlaka belirtilen zamanda uygulanmalıdır.

Progesteron

Rahim içini döşeyen ve döllenen yumurtanın yerleştiği endometrium tabakasının sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan bu hormon yeterli olarak salınamaz ise embriyonun endometriuma sağlıklı olarak yerleşmesi mümkün değildir. Bu yüzden IVF ve ICSI işlemlerinde endometriumu desteklemek için bu hormon dışarıdan verilmektedir. Luteal faz desteği adı verilen tedavi, vajinal fitil ya da jel olarak uygulanmaktadır. Kliniğimizde, yumurta toplama işlemi gününde vajinal kapsül günde 3 defa 1’er ovül olacak şekilde başlanmakta ve gebelik testine kadar devam edilmektedir. Gebelik testinin müspet çıkmasın durumunda, gebeliğin 8. haftasına kadar, vajinal ovül şeklinde, kullanılmaya devam edilir. Kliniğimizde verilen progesteron preparatları doğal olduğundan gebelik üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Letrazol

Yumurta gelişimi zor olacak hastalarda kullanılan ilaç, adetin 2-4. günü başlanır ve günde 2 tablet olmak üzere toplamda 5 gün kullanılır. Yumurta gelişimi olmadığı takdirde arka arkaya 3-4 adet dönemi kullanılabilmektedir.

Tüp Bebek Tedavide Kullanılan Diğer ilaçlar

  • Tetra 500 Kapsül: Kadın üreme sisteminde olabilecek olan enfeksiyonların gebelik oluşumunu engellememesi için koruyucu olarak verilen Tetra bir antibiyotiktir. Yumurta toplandığı gün kullanılmaya başlanır ve 4 gün süreyle kullanıma devam edilir.
  • Prednol 16 mg Tablet: Gebelik oluşumu döneminde gelişebilecek bağışıklık sistemince red reaksiyonunu engellemek amacıyla kullanılan ilacın kullanımına yumurta toplandığı gün başlanır ve 4 gün süre ile devam edilir. Gece yatarken tek doz olarak kullanılır.
  • Folikasit (Folbiol veya Centrum): Bebeklerin sakat doğmasını engellemek için tedavinin başlangıcından itibaren günlük olarak verilen bir vitamindir.
  • Parlodel SRO Kapsül: Prolaktin hormonu yüksek olan hastalara verilen ilaç, akşam yemeklerinden sonra yutulmaktadır.
  • Luveris Ampul: LH hormonu içeren ilaç bazı hastalarda kullanılmakta olup, dozajı ve kullanımı doktorunuz tarafından belirlenip size iletilecektir.

Yorum ekle