Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Nedir ?

Tüp bebek (IVF) yöntemi, çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanan ve uzun süredir kullanılan bir yardımcı üreme tekniğidir. Tüp bebek klasik yöntemler ile gebe kalamayan kadınlarda uygulanan bir tedavi şeklidir. Erkek (sperm) ve dişi (yumurta) döl hücrelerinin laboratuvar koşullarında birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların rahime transferi ilkesine dayanır. Günümüzde en çok tercih edilen kısırlık tedavilerinin başında “Tüp bebek” gelmektedir.

Nedeni açıklanamayan kısırlık, enfeksiyon, tüplerde tıkanma, erkeğin sperm kalite düşüklüğü, kilo veya ileri yaştan kaynaklanabilen durumlarda tüp bebek yöntemi ile çiftler bebek sahibi olabiliyor.

Tüp bebek tedavisi, kadın üreme hücreleri olan yumurtaların ve erkek üreme hücreleri olan spermlerin toplanarak vücut dışında, laboratuvar ortamında bir araya getirilerek döllenmenin elde edilmesini sağlayan tedavi sürecini kapsamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Ücretsiz Ön Görüşme

Tüp bebek tedavisi ücretsiz ön görüşmede kişisel durumunuza ve size gereken tedavinin seviyesine göre doktorunuz Kişiye uygun yumurtlama zamanı, ilişki zamanlaması,aşılama protokolü ve gerektiği takdirde tüp bebek uygulaması aşamalarını anlatıp , tüp bebek tedavi sürecini, hangi zamanda neler yapılacağını, hangi tüp bebek merkezlerin de başarının daha fazla olacağının bilgisini verir. 

Tüp bebek tedavisi ön görüşme kişisel durumunuza ve size gereken tedavinin seviyesine göre kısa yada uzun sürebilir. 

Lütfen ilk görüşmeye geldiğinizde tüm medikal dosyalarınızı, özellikle daha önce fertilite tedavisi gördüyseniz bu tedaviye ait tüm raporlarınızı getiriniz.

Tüp Bebek İlk görüşme de, doktorunuz tarafından tıbbi öz geçmişiniz ve daha önce uygulanan fertilite tedavileri gözden geçirilecektir. Bu ilk bilgilerin ışığında, doktorunuz bir ön tanı düşünerek, infertilite araştırması esnasında hangi testlerin yapılacağını karar verecektir. Tanı kesinleştikten sonra, doktorunuz sizin özel durumunuza uygun bir tedavi planı belirleyecekdir.

İlk  görüşme de tüp bebek koordinatörü ile de tanışma fırsatınız olacak ve  tedavinizin finansal boyutu hakkında bilgi sahibi olmanız mümkün olacaktır. Tüp bebek koordinatörümüz sizi tedavinize özel kullanacağınız ilaçların bütçesi ve tedavinin maliyeti hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirecektir.

Tüp Bebek Tedavi Ekibi

Tüp Bebek Tedavisinde Yüksek Başarı Prof. Dr. Murat Arslan ve Tüp Bebek Ekibi

Tüp bebek tedavinizin her aşamasında Prof. Dr. Murat Arslan ve Ekibi yanınızda olacak. Özel Momart Tüp Bebek Merkezimizde her tedavi kişiye özel olarak planlanır ve sürdürülür.

Tüp Bebek Tedavisinde Kişiye Özel Tedavi Yaklaşım ve Ekip Anlayışı

Tüp bebek kişiye özel tedavi yaklaşımı sizin yaşınıza, tanınıza, infertilite süresine ve daha önce uygulanan tedaviler ile sizin tercihlerinize göre tespit edilecektir. Tedavinizin her aşamasında nelerin yapılmakta olduğunu, tedavi alternatifleri ve uygulanması düşünülen tedavi türü için gerçek gebelik şansınızın ne olduğunu açıklayacağız.

İlk görüşmeden tanısal testlerin yapıldığı süreç ve tüm tüp bebek tedaviniz süresince doktor Prof.Dr. Murat Arslan ve Tüp Bebek ekibi yanınızda olacaktır. İstanbul’ daki en başarılı tüp bebek merkezlerinden biri olan Özel Momart Tüp Bebek Merkezi ekibimiz tedavi başarınızı arttırmak üzere konusunda uzman ve  deneyimli kişilerden oluşmuştur. Konusunda uzman diğer takım arkadaşlarımızda bu süreci destekleyecek ve her hasta kişisel ve özel olarak tedavi edilecektir.

Tüp bebek tedavisinin ilk basamağını tüp bebek merkezi koordinatörünün ve hemşirelerinin vereceği eğitim oluşturmaktadır. Bu aşamada işlemler hakkında bilgi verilerek, tedavinin planı ve nasıl yürütüleceği anlatılmakta, ilaçlarınızı nasıl kendi kendinize alacağınız öğretilmekte ve gerekli onay formları imzalatılmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları
Tüp Bebek Tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavisinin 5 aşaması vardır:

 1. adım: Yumurtalıkların uyarılması İlk adım tüp bebek tedavisi ilaçları ile yumurtaların gelişmesini teşvik etmektir.
 2. adım: Yumurtaların toplanması.
 3. adım: Döllenme ile embriyo oluşturulması.
 4. adım: Embriyo gelişimi.
 5. adım: Embriyo transferi.

1. adım: Yumurtalıkların Uyarılması ve Yumurta Gelişiminin Takibi 

Tüp bebek tedavisinin temelini, kadının yumurtalıklarının tamamıyla kontrol altına alınması oluşturmaktadır. Bu amaçla bazı ilaç tedavileri uygulanır. İlk adım tüp bebek tedavisi ilaçları ile yumurtaların gelişmesini teşvik etmektir.

Tüp bebek tedavisi ilaçları sizin istenilen zamandan önce yumurtlamanızı engellerken; burun spreyi ya da cilt altına uygulanan enjeksiyon şeklindedir. Kendi kendinize kullanmanız için gerekli eğitim size verilecektir.

Tüp bebek tedavisinin başarısı kadın yumurtalıklarında çok sayıda yumurta üretilmesine bağlıdır. Bu amaçla, daha önce belirtilen ilaçlar ile kontrol altında tutulan yumurtalıklar, yumurta gelişimini uyaran ilaçlar ile uyarılır. Bu ilaçlar cilt altına veya kas içine yapılan iğnelerdir.

Yumurtalıkların bu ilaçlar ile uyarılması yaklaşık 10 gün sürer. Bu süreç içerisinde yumurta gelişiminizin takibi için birkaç kez kontrol edilmeniz gerekmektedir.

Bu kontrollerde ultrasonografiniz yapılır ve gerekli duyulduğunda kanınızda hormon düzeylerine bakılıpilaçlarınızın doz ayarlaması yapılır.

2. adım: Yumurtaların Toplanması

Tüp bebek tedavisi 2. adımı, foliküler aspirasyon adı verilen küçük bir operasyon içerir. Bu bir kadın vücudundan yumurta almak anlamına gelir. İşlem genellikle anastezi altında ancak yatılı kalmayı gerektirmeycek şekildedir. İşlem sırasında alınan ilaçlar sayesinde ağrı hissedilmez. Işlem tüp bebek doktoru tarafından kullanılan bir transvajinal iğne ve ultrason yardımıyla gerçekleştirilir ve yumurtalıklara ulaşılır. Yumurta gelişiminin takibi sırasında, yeterli sayıda yumurtanın olgunlaştığı tespit edildiği gün, yumurtaların en son gelişim basamağını tamamlamak üzere enjeksiyon yapılır.

Yumurtaların toplanması bu son ilaç enjeksiyonundan sonraki 36. saate programlanır.

Yumurtaların toplanması sırasında sakinleştirici, uyku verici ilaçlar verilebileceği gibi işlem tümüyle anestezi altında da gerçekleştirilebilir.

İşlem, yumurta gelişim takiplerinizde yapılan vajinal ultrasonografi uygulamasına benzer. Tek farkı vajinal ultrasonografi aletine bağlı bir iğnenin vajenden geçirilip yumurtalıklarınızın içerisindeki yumurtaları toplamasıdır.

İşlemin süresi ortalama 30 dakikadır. Sperm hücreleri ile dölleme işlemi yumurtaların toplandığı gün gerçekleştirilir. Yumurtaların toplanmasını takiben 2-3 saatlik dinlenmenin ardından çift hastaneden taburcu edilir.

Tüp bebek tedavisinin bu aşamasından sonra kullanılacak ilaçlar konusunda çifte bilgi verilir.

3. adım: Döllenme ile embriyo oluşturulması 

Erkeğin spermi olgun yumurtalarla birleştirilir. Sperm ve yumurta yan yana yerleştirilip doğal döllenme beklenebilir. Eğer döllenme ihtimali oldukça düşük ise, tıbbi ekip yumurtaya sperm enjekte etmeye karar verebilir.  Bu süreç, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu veya ICSI olarak bilinir. Hamilelik şansını arttırabileceği düşünüldüğünde bu yönteme başvurulur.

4. adım: Embriyo Gelişimi

Yumurtalar sperm ile birleştirildikten sonra bölünür ve embriyo oluşur. Embriyo gelişimi inkübatörlerde devam eder. Tıbbi ekip embriyoları takip edip gelişim gösterdiğinden emin olur. Beş gün boyunca sağlıklı embriyolar hücrelere bölünür. Kalıtsal bozukluğa sahip olma riski yüksek olan çiftler PGT’yi düşünebilirler. Bu da   Pre-implantasyon genetik tanı anlamına gelmektedir.

Bu prosedür döllenmeden üç veya beş gün sonra uygulanmaktadır. Labarautuardaki görevli embriyodan örnek bir hücre alır. Ardından bunu muhtemel genetik hastalıklar için incelemeye gönderir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği, bu tedavinin ebeveynlerin karar vermesine yardımcı olduğunu söylediğini bildirdi.  Hangi embriyonun tercih edilip edilmeyeceği konusunda seçim yapabildiklerinide bildirdi. Bu yöntem genetik bozuklukların çocuklara geçme olasılığının önüne geçecektir.

5. adım: Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavisinin son aşaması olan embriyo transferi işlemi öncesinde, çifte transfer edilecek embriyo sayısı ve kalitesi konusunda bilgi verilir.

Kadının rahmine embriyonun yerleştirilmesi genellikle yumurta toplama ve döllemeden üç yada beş gün sonra olur. İşlem doktorun bir katater yardımyla embriyoyu rahme yerleştirmesiyle gerçekleştirilir.  Embriyo rahim içine veya uterus duvarına yerleşir. Bu işlem başarılı olduğunda hamilelik oluşmuş demektir.

Burada kadının rahmine birden fazla embriyo yapışıp çoklu gebeliğe sebebiyet verebilir. Bu ikiz, ya da daha fazla bebek anlamına gelmektedir. Transfer edilen embriyo sayısı karışık bir konudur. Kadının yaşı ve birçok faktöre bağlıdır. Kullanılmayan embriyolar dondurulabilir veya tekrar kullanılabilir.

İstanbul Özel Momart Tüp Bebek Merkezinde Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Murat ARSLAN istanbul’ da Tüp Bebek Merkezinde Tekirdağ, Çorlu, Kırklareli, Edirne, Çakakkale, Eskişehir, Balıkesir Bursa gibi Türkiye’nin tüm şehirlerinden hasta kabul etmektedir

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Tüp bebek ile ilgili sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

 

Tüp Bebek Tedavisi ve Diğer İnfertilite konuları İle İlgili her konuda bize Ulaşın:

Özel Momart Tüp Bebek Merkezi İstanbul  

Aşılama adetin kaçıncı günü yapılır? Aşılama tedavisi fiyatları 2023, Aşılama fiyatları 2023, Aşılama ile hamile kalanlar, Aşılama yöntemi ile hamile kalanlar, Aşılama yöntemi neden yapılır, Aşılama yöntemi süreci, Aşılama yöntemiyle hamile kalanlar, Aşılama yöntemi ile ikiz bebek, Aşılama yöntemi fiyatı ne kadar, Aşılama yöntemi aşamaları, Aşılama yöntemi fiyatı gibi merak ettiğiniz Tüp bebek tedavisi ile ilgili tüm sorularınıza cevap arıyorsanız? 0532 498 6320 numaralı telefondan detaylı  bilgi alabilirsiniz…

12 Yorumlar

 • ekleyen Pınar
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:35 0Likes

  İyi günler Aşılama ve tüp bebek fiyatlarını öğrenebilir miyim?

 • ekleyen Aleyna
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:37 0Likes

  Merhaba,
  45 yaşındayım 17 yaşında bir kızım var,geçte olsa 2.bebek istedik,tüp bebek denedik,bugün tahlil yaptırdım,sanırım tutmadı,Doktoru mu ve transfer yapılan merkezi değiştirmek istiyorum.Sizi internet te araştırdım.yazılarınızı okudum. 45 yaşında tüp bebek için olumsuz düşünceleriniz..bu yüzden randevu almadan buradan yazmak istedim.
  zira ilk denememde şikayetim ileri yaş olması nedeni ile biraz daha ilgi ve bilgi idi…
  ilk denememizde de sizin bir yazınızı okumuştum,tutunmayı kolaylaştırmak ya da yardımcı olmak adına yapılabilecek bir şeyler var mı ? birde 2 deneme için ne kadar beklemek gerekiyor Saygılar.

 • ekleyen Nurçin Türker
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:40 0Likes

  Ben yurt dışında yaşıyorum ve 6 yıldır evliyim ama çocuğumuz olmadı. Burada ki doktorlar hiçbir şey yapmadılar. En son dayanamadık ve Türkiye’ye gitmeye karar verdik. Hiç aklımda yokken girdiğim ilk sitede Prof.Dr.Murat Arslan hocayı gördüm ve yorumları okudum. İçim çok rahatlamıştı ve olacağını düşünerek aradım.
  Ve Türkiye’ye gittik. Tedavi başladı ve tüp bebek yaptırdık. Şimdi 6 haftalık hamileyim ve çok mutluyuz size nasıl teşekkür etsem azdır. Bizi son derece sıcak ve güzel karşıladınız. Ve buda bizim içimizi çok rahatlattı. Sonsuz teşekkür ederim size.

 • ekleyen Filiz Bayrak
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:49 0Likes

  Prof.Dr.Murat Arslan sayesinde zor süreçlerden tam 7 yıl sonra tüp bebek tedavisi ile canım oğlum Umut Emre evelallah sonra hocam sayesinde çocuğuma sahip oldum iyiki varsınız

 • ekleyen Cemile Says
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:50 0Likes

  Murat Arslan sayesinde kızımızı kucağımıza aldık sizi çok seviyoruz sevgiler

 • ekleyen Nazile Says
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:51 0Likes

  Merhaba ben 5 aydır hormon tedavisi görüyorum hamile kalabilmek için ama bir sonuç alamadım hala yumurtalıklarım çalışıyor her şey tamam sadece süt hormonlarım yüksek bu tedavi ne kadar sürer hiç çocuğum yok 21 yaşındayım.

 • ekleyen Sevgi Keskin
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:52 0Likes

  Merhabalar. Ben 31 eşim 34 yaşında sperm sorunu sebebi ile 1 tüp bebek denememiz oldu dış gebelik ile sonuçlandı. 3 ay sonra kullandığımız ilaçlarla istenilen sayıda rakamları elde ettik ama morfoloji için takviye ilaç yok mu ? Teşekkür ederim.

 • ekleyen Hamiyet Baş
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:53 0Likes

  26 yaşındayız 3 senelik evliyiz yumurta tembelliğim var başka hiç bir sorunumuz yok 1 kere aşılama oldum ve tutmadı hamile kalma ihtimalım var mı yoksa tüp bebeğe geçmemiz mi gerekiyor ?

 • ekleyen Ebru Bilman
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:53 0Likes

  Benim iki evladım var 3 ye hamile kalmak istiyorum ama 1 yıldır olmuyor muayaneye gittim her şey normal ama eşim için gitmedik nereye başvurmamız gerekiyor ? Sizi internette araştırdım kadınlar kulübün de yüzlerce olumlu referans ve onlarca başarılı tüp bebek denemesi yaptırmış arkadaş var bana lütfen yardımcı olun ? Öncelikle aşılama tedavisi mi yapılması gerekiyor yoksa tüp bebek tedavisi mi yaptıracağız sizden randevu almak istiyorum iyi günler dilerim.

 • ekleyen Nilgün E.
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:54 0Likes

  2 sene önce tüp bebek yöntemi ile hamile kaldım. Doğum yaptım. Tedavi sebebim eşimin sperm sayısı düşüktü. Yeni tedaviyle hamile kalmak istiyorum. Tüp bebek tedavisi için randevu almak istiyorum.

 • ekleyen Öznur Ergun
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:55 0Likes

  Yumurta azlığı erken menopoz(0.8) nedeniyle tüp bebek yöntemiyle çok şükür sayenizde bebeğimi kucağıma aldım. Yaşım şuan 39 oldu ikinci denemeden korkuyorum hocam en kısa zamanda gelmek istiyorum.

 • ekleyen Kezban Güneş
  Gönderildi 17 Haziran 2019 11:55 0Likes

  Merhaba Murat Hocam, 8 aylık oğlum var kardeşi olsun istiyorum ama çok erken diye ara veriyoruz ama yaşımda geçiyor diye korkuyorum ne önerirsiniz

Yorum ekle