Laparoskopik Ovarian Wedge Resection (LOWR)

Laparoskopik Ovarian Wedge Resection (LOWR)

Laparoskopik ovarian wedge resection (LOWR), kapalı yöntemle yumurtalıkların fazlaca erkeklik hormonu salgılayan bir kısmının çıkartılması işlemine verilen isimdir.

Laparascopic ovarian drilling (LOD) işlemi de gene kapalı yöntemle yumurtalıklar üzerine koter veya lazerle delik açarak göreceli olarak fazla olan yumurtlama kistlerini azaltmaktır.

Bu her iki yöntem ayrı ayrı veya birlikte uygulanabilir ve Polikistik Over Sendromlu (PCOS) hastalarda yumurtlamaya yardımcı olacak cerrahi seçeneklerdir.

Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Cerrahi Yumurtlama Tedavisi

Yani cerrahi yumurtlama tedavileridir. Fakat her PCOS’lu hastaya uygulanan tedavi yöntemleri değildir.

Yumurtalıkların uyarılmasını sağlayan ilaçlara yanıt vermeyen hastalar için düşünülmelidir.  Bu cerrahi yöntemlerden sonra hastaların spontan, yani kendiliğinden olan, ilaç kullanmadan yumurtlaması yeniden başlayabilir. Dolayısıyla hastalar yumurtlama düzenleri açısından bir süre izlenebilir. İşlem sonrası spontan yumurtla geri dönmese bile bu işlemler sayesinde hastaların kullanılacak yumurtlamayı uyarıcı ilaçlara cevabı çok daha iyi olacaktır.

Uygulama laparoskopik olarak uygulanır bu sebeple de hastaya genel anestezi uygulanmaktadır. Hasta aynı gün veya ertesi gün hemen taburcu olabilir ve işlemden çok kısa süre sonra günlük yaşantısına dönebilir. 

Laparoskopik Ovaryan Wedge Resection ile ilgili video

Yorum ekle