Tüp Bebek Tedavisine Başlarken

Tüp Bebek Tedavisine Başlarken

Tüp Bebek | IVF | Tüp bebek Tedavisi Başlangıcı

Tüp bebek tedavisine başlarken; makalemizde sizlerin dikkat etmesi ve tüp bebek başlangıç aşamalarını ve tüp bebek tedavisinde yapılması gerekenleri Prof.Dr.Murat Arslan anlatıyor.

Tüp bebek tedavisinde bilinmesi gereken detaylar

Tüp Bebek Tedavisi hazırlık aşamasında bir takım kan tetkiklerini, kültürleri, histerosalpingografiyi (HSG), hormonal incelemeleri, hekim muayenesini ve maliyet açıklamalarını içerir. İlk görüşmeye eşlerin birlikte gelmeleri uygundur.

Bu aşamada sizden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir. Kadına adet düzeni, adetlerinin ağrılı olup olmadığı, adet kanamasının miktarı, varsa önceki gebelikleri ve geçirdiği operasyonlar dahil birçok konuda sorular sorulacaktır.
Erkekten ise genital travma, operasyon, enfeksiyon, kullandığı ilaçlar ve geçirdiği hastalıklar hakkında bilgi alınacaktır. Bu nedenle tıbbi geçmişinizle ilgili önceki tüm tetkik ve tedavi bilgilerinizi (kan tetkikleri, reçeteler, ilaçlı rahim filmi, spermiyogram v.b.) yanınızda getirmenizde fayda vardır. Bu sayede bazı tetkiklerin gereksiz tekrarı önlenebilecektir. Daha önceden çektirmiş olduğunuz rahim filmi de doktorunuz tarafından incelenir. Eğer tıbbi bir gereklilik varsa (örneğin bu filmden sonra geçirilmiş bir rahim operasyonu veya 2 yıldan daha uzun bir süre gibi) tetkikin tekrarı istenebilir veya alternatif yöntemlerle rahim içinin değerlendirilmesi gerekebilir (sono HSG, histeroskopi v.b.).

Önce tıbbi geçmişiniz ile ilgili bilgi toplandıktan sonra adetinizin belli bir döneminde jinekolojik muayene yapılır.

Rutin muayene yapıldıktan sonra ileride yapılması muhtemel bir embriyo transferine kılavuzluk sağlaması için boş kateter ile bir “deneme transferi” (Mock trasnsferi) işlemi yapılacaktır.

Deneme transferi, steril incecik bir plastik borunun rahim içine sokulmasından ibaret olup son derecede ağrısız ve basit bir işlemdir. Bu yolla gerçek transfer sırasında kullanılmak üzere, rahmin boyu ve kanaldan geçiş özellikleri hakkında bilgiler toplanır. Transferin kolay ve soft (yumuşak) kateterle olması gebelik oranını arttıran faktörlerdir.

Muayeneden sonra tüp bebek denemesine başlangıç tarihi belirlenir.

Kadın Hastalıkları ,Gebelik , Kısırlık ve Tüp bebek ile ilgili sorularınızı aşağıdaki formu kullanarak sorabilirsiniz.

3 Yorumlar

 • ekleyen Aslıhan Says
  Gönderildi 17 Haziran 2019 13:54 0Likes

  merhabalar ben 3 yıldır evliyim hiç korunmadık fakat çocuğumuz olmadı bi kaç doktora gittim kistlerim ve iltihap vardı geçen gün yine gittim birde hormon bozukluğu çıktı doğuştan yavaş çalışıyormuş test yaptık biri normal diğeri yüksek çıktı tedavi olucam hormon tedavisi ama güvenemiyorum ne yapmam gerek bilmiyorum yardımcı olur musunuz? iyi günler dilerim.

 • ekleyen Zeynep Says
  Gönderildi 17 Haziran 2019 13:54 0Likes

  merhaba hocam ben 27 yaşındayım 7 yıllık evliyim bundan 2 yıl önce çikolata kistim olduğunu öğrendim ve ameliyat oldum ameliyattan altı ay sonra tekrarladı tüp bebek denedik bir kez lakin negatif oldu şimdi kistlerimin boyutu sol tarafta 7cm sağ trfta 3cm kistim mevcut tekrar tüp bebek yaptırsam şansım ne olur ve tüp bebek ücreti ne kadara malolur size gelsem yardımcı olursanız çok sevinirim selamlar

 • ekleyen Derya Says
  Gönderildi 17 Haziran 2019 13:55 0Likes

  iyi akşamlar ben sezaryanla doğum yaptım kordonlarımı bağlattım şimdi 2.evlilik yaptım eşim bekardı ve bebek istiyor araştırdım ve tek çare tüp bebek olduğunu öğrendim bu ne derece doğru veye kordonlarımı açtırmam mümkün mü ayrıca 38 yaşındayım tüp bebek fiyatları hakkındada bilgi verirseniz çok teşekkür ederim

Yorum ekle