Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Olabilir

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Olabilir

Tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilmesi için bu olası tüp bebek tedavisi yan etkilerinin ne olduğunu ve bu yan etkilerin hangi durumlarda ortaya çıktığını hastaların bilmesi en doğal haklarıdır.

Tüp bebek tedavisinde görülen yan etkiler nelerdir ?

Herhangi bir hastalık sonucu tedavi uygulanan kişilerde beklenti tedaviden olumlu sonuçların alınmasıdır. Ancak rahatsızlık hangi sebepten dolayı olursa olsun her tedavinin az da olsa bir takım yan etkileri vardır. Fakat tüp bebek tedavisinden olumlu sonuçlar alınabilmesi için bu olası yan etkilerin ne olduğunu ve hangi durumlarda ortaya çıktığını hastaların bilmesi en doğal haklarıdır.

Tüp bebek tedavisinde de kullanılan bazı haplar kişilerde yan etki yapabilir. Ancak tüp bebek yöntemi çiftlere bebek sahibi olma şansını veren önemli tedavilerden biridir. 

Tüp bebek tedavisinde kullanılan bir takım ilaçların kişilerde yan etkileri olabilmektedir. Başarılı bir yumurtlama tedavisinin gerçekleşebilmesi için follikül gelişimi esnasında özenli ve dikkatli bir takip gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisinde yan etki ile karşılaşmamak için hormon testlerinden ve ultarosondan yararlanmak,tedavi protokollerinin uygun olarak seçilebilmesi istenilmeyen bazı olumsuzlukları ve etkileri azaltabilmektedir.

Yumurtlama tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar yumurtalıkların fazla uyarılmasına yol açabilir. Bu durumun belirtisi, aşırı büyüme yapması, karın içerisinde sıvı toplanmasına neden olarak karında şişlik, bağırsak problemleri ve mide yanması olarak kendini belli etmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Olası Yan Etkileri

Çoğul gebelik, tüp bebek yöntemi ile gebe kalan kişilerde normal gebe kalan kişilere göre daha çok rastlanılmaktadır ve yan etki olarak sayılabilir. Tüp bebek tedavilerinde eğer birden fazla embriyo yerleştirilmiş ise bu durum çoğul gebeliği tetiklemektedir.

Çoğul gebeliğin getirdiği en büyük sıkıntı gebelik esnasında bu durumun düşük ile sonlanması ya da gebelik sürecinin olması gereken haftayı tamamlamadan erken doğumun gerçekleşmesidir.

Tüp bebek tedavisinde ileriki yaşlarda olan kişilere genelde 2 embriyo transferi yapılmaktadır. Ancak yaş problemi tüp bebek tedavisini etkileyen en önemli faktörlerden biri olduğu için 35 yaşının altında olan kişilere 1 den fazla embriyo transferi yapılmamaktadır. Hiçbir durumda embriyo sayısı 3’e çıkartılmamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri

Tüp bebek tedavisi kullanılan ilaçların enjeksiyonlarina bağlı bölgesel rahatsızlıklar da diğer bir yan etkidir. Yeni teknolojiler sayesinde cilt altına yapılan ilaçlar daha sık kullanılmaktadır ve enjeksiyon bağlı rahatsızlık riskini azaltmaktadır. Ancak kas içine uygulanılan ilaçlar ile tedaviniz yapılmış ise ve enjeksiyon bölgesinde kızarma, kabarma ve nadiren de olsa ağrı görülüyor ise tedavinin yan etkilerini yaşıyorsunuz demektir.

Tüp bebek tedavisi nde genelde iğne ile tedavi yöntemi tercih edilmektedir. Azda olsa iğnenin yapıldığı yerde bir takım renk değişimi ve hafif kızarmalar olabilir. Fakat bu durum kişide kalıcı değildir. Bir, iki gün sonra kendiliğinden yok olacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinin Yan Etkileri Olabilir | Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri | Tüp Bebek Tedavisinin Olası Yan Etkileri | Tüp bebek tedavisinde görülen yan etkiler nelerdir ?

Yorum ekle