Tüp Bebek tedavisine ne zaman başvurulmalı?

Tüp Bebek tedavisine ne zaman başvurulmalı?

Tüp bebek tedavisi özellikle şehir dışından veya yurt dışından arayarak tüp bebek tedavisi yaptırmak istediklerini belirten çiftlerin sordukları sorudur. Çiftlerden birisinin sıklıkla şehir dışına seyahat etmesi gerektiği durumlarda da aynı soru karşımıza gelir.  Bu sorunun cevabı aslında kişiden kişiye değişir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ İSTANBUL

Bütün tüp bebek tedavilerinde aynı olan ve mutlaka uygulanmak zorunda olan 3 aşama vardır. Bu aşamalar

  • yumurta geliştirme tedavisi
  • yumurta toplama
  • embriyo transferi

Süre olarak kişiden kişiye değişen kısım genellikle kadında yumurta geliştirme tedavisi kısmıdır.

Tüp bebek uygulamalarında başarı şansını artırmak için yumurtalıkların daha fazla sayıda (optimum 10 civarı) yumurta geliştirmesine yönelik ilaçlar kullanılır.

Yumurtalıkların ilaçlarla uyarılarak yumurta oluşumunun kontrollü olarak arttırılması için yapılan işlemlere “Kontrollü Ovaryen Hiperstimülasyon” denilmektedir.

Yumurta geliştirici ilaçları başladığımız tarihten yumurta toplama aşamasına kadar geçen süre ortalama 11-13 gündür.

Yumurta geliştirici ilaçları da genellikle adetin 2 veya 3. günü başladığımızı göz önüne aldığımızda adet başlangıcına göre yaklaşık 13-16 gün sonra genellikle yumurta toplanma aşamasına gelinmiş olur

Yani kadında adetin başlamasıyla birlikte yumurta geliştirilmesi, toplanması, embriyonun transfer edilmesi ve gebelik testisonucunun alınması toplam süresi ortalama 26-32 gün aralığında olacaktır. Bu süre nadiren bir haftaya kadar uzayabilir.

Bütün bu periyot içerisinde takip altında olan ana öge kadınlardır. Erkeğin sadece yumurta toplama gününde sperm örneği vermek üzere bulunması yeterli olacaktır.

Yumurta geliştirici ilaçların başlangıcına göre belirlediğimiz bu tedavi takvimi dışında hazırlık aşamasında kullandığımız bazı tedaviler olabilir. Bunlar da gerçekte tedavi sürecinin uzamasına sebep olabilir.

Hazırlık kısmında ve sonrasında kullanılan bu ilaçların tümüne ve uygulanma şekillerine verdiğimiz isim de “tedavi protokolü”dür.

Tüp bebek tedavi protokolü; hastanın yaşı, daha önceki tedavi öyküsü, daha önceki tüp bebek uygulamalarındaki sonuçlar, adetin 2. veya 3. günündeki muayene bulguları ve FSH, AMH gibi bazı hormon düzeyleri ile belirlenir. Dolayısıyla her hasta için kullanılacak tedavi protokolü özel olarak seçilmelidir.

Aynı yaştaki iki kadında farklı aynı tedavi protokolünü uyguladığınızda farklı sonuçlar elde edebilirsiniz. Dolayısıyla tedaviyi seçen ve uygulayan hekimin tecrübesi bu noktada önemli olmaktadır.

Tedaviye hazırlık dönemi sırasında 1-2 aylık doğum kontrol hapı kullanılabilir. Bu durum çocuk isteği içinde olan hasta için tezat gibi gelebilir.

Doğum kontrol hapları bazı hasta gruplarında, daha sonra kullanılacak yumurtlama ilaçlarına yumurtalıkların vereceği cevabı düzenleyebilme etkisine sahiptir. Doğal yollarla yumurta gelişimi sonrası beyin son bir hormon salgılayarak gelişen yumurtalık kistinin çatlamasına yol açar.

Tüp bebek tedavisi nde çok sayıda yumurta aynı anda geliştiği için bu hormonun erken salgılanma ihtimali daha fazladır. Dolayısıyla kistlerin çatlamasını engellemek için beyinden bu hormonun salgılanmasına yönelik kontrolün ele alınması gerekir.

Bu tarz ilaçlar tedavi protokolünün belli dönemlerinde, yumurtacı uyarıcı ilaçlarla beraber veya yumurta geliştirici ilaçlara başlamadan önce, kullanılabilir. Bazen yumurta uyarıcı ilaçlara başlamadan 15-20 gün önce yani bir önceki ayda bu ilaçlara başlanır.

Yorum ekle