Tüp Bebek Tedavisinden Önce Histeroskopi Yapılmalı Mıdır?

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Histeroskopi Yapılmalı Mıdır?

Tüp bebek tedavisi öncesinde mutlaka histeroskopi yapılmalımı ? Birkaç yere gitmiş hastalar ya da histeroskopi önerilmiş hastalar genelde hastalarımız bize bunu sorar.

Histeroskopi belli sebeplerle yapılır. Eğer tüp bebek tedavisi öncesinde rahim içerisini etkileyen bir problem olduğunu düşünüyorsak miyomdur, poliptir, yapışıklıktır bunun gibi problem varsa mutlaka histeroskopi yapılmalıdır. Bunun dışında emin değiliz ama eğer şüphemiz varsa gene mutlaka tanısal histeroskopi yapıp tanı amaçlı histeroskopi böyle bir problem var mı yok mu bunu saptamak için histeroskopi yapmak doğru bir hareket olacaktır. Eğer varsa da o esna da o problem çözülmelidir. Bunun dışında daha önce denemeleri olup özellikle iyi embriyoyu transfer etmemize rağmen hasta gebe kalamıyorsa embriyolar tutunamıyorsa atladığımız bir problem mi var rahim  içi ile  bununla ile ilgili histeroskopi yapmayı istiyoruz.

Histeroskopi bu durumlar da faydalı oluyor. Sebebini tam olarak bilmemekle beraber iki mekanizmadan bahsediyor bununla ilgili birincisi histeroskopiyi yapmak için kullandığımız sıvıların rahimin içerisini temizlemesi ikincisi de verdiğimiz o sıvının rahimi genişleterek orada bir basınç yaratarak rahim tabanında küçük çatlaklar oluşturması ve bu çatlaklardan yeni dokunun gelişimi ile embriyoyu daha iyi kabul edecek rahim içinin oluşmasına yardımcı olduğunu düşünüyoruz.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesi Histeroskopi tüp bebek tedavisinin başarısını artırır mı?

https://www.youtube.com/watch?v=zbeYG0UqrLM

Yorum ekle