Tüp bebek tedavisinde yeni nesil yaklaşımlar

Tüp bebek tedavisinde yeni nesil yaklaşımlar

Tüp bebek tedavisindeki yeni yaklaşımları laboratuvar ve klinik olarak ikiye ayırabiliriz.

Klinik olarak en yeni ve önemli yaklaşım, tüp bebek tedavisinin çiftlere göre bireyselleştirilmesidir. Çiftin ihtiyacına göre gerekli teknolojik desteğin çifte verilmesi, hastaların gebe kalma şansını artıracaktır.

Tüp bebek tedavisinde yeni nesil yaklaşımlar

Tüp bebek tedavisindeki en önemli yeni yaklaşım embriyo dondurma teknolojisindeki gelişmelerdir.

Dondurma teknolojilerindeki ilerlemenin mümkün kıldığı yumurta dondurma işlemleri tüp bebek tedavisindeki son dönemin en önemli gelişmelerindendir. Özellikle kariyer veya hastalık nedeniyle üremesini daha sonraki yıllara ertelemek isteyen kadınlarda artık yumurtaların dondurulabiliyor olması hastanın istediği zaman çocuk sahibi olabiliyor olmasını da beraberinde sağlamaktadır.

Bunun dışında embriyoskop dediğimiz kapalı devre sistemler, embriyoların ortamla hiç temas etmeden mikroenjeksiyon sonrasında takip edilmesini, günlük çekilen fotoğraflarla hangisinin sağlıklı bölündüğünün, daha iyi büyüdüğünün gözlenmesi ve en iyi embriyonun seçilmesine olanak sağlamasıyla gebelik başarısını arttırabilen metodlardandır.
Spermleri çok büyük boyutlara getirerek detaylı bir şekilde incelenmesini sağlayan IMSI metodu tüp bebek tedavisinde gebe kalma başarısını arttıran, son dönemdeki en önemli gelişmelerden bir tanesidir.

 

Yorum ekle