Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?

Bütün tedavilerde olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de bazı zorluklar ve problemler görülebilir. Tüp bebek tedavisini iyi yöneten bir hekim bu zorlukların bir kısmını aşmayı başarabilse de bazen hekimlerin de yapabileceği müdahaleler çok kısıtlıdır.

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisinde ne kadar sürer sorusunu cevaplarken kritik bir nokta seçmek zorundayız. Bu nokta genellikle kadında yumurta geliştirici tedavilere başladığımız andır. Bu an itibari ile kadına bu yumurta geliştirici ilaçları takribi olarak 11 ile 14 gün arasında bir süre uygularız bu ilaçları veririz ve yumurtaların gelişimini takip ederiz. Bu süre zarfında yumurtaların olgunlaştığına karar verdiğimizde son bir olgunlaşma iğnesi (çatlatma iğnesi) yaparız ve bundan takribi olarak 36 saat sonra bu yumurtaları çatlamadan karın içine düşmeden önce hemen toplarız.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ

Topladığımız yumurtalara mikro enjeksiyon işlemi yaparız ve bu mikro enjeksiyon işleminden sonra onların döllenmesini ve embriyo gelişimini takip ederiz. 2 ila 5 gün içerisinde de ana rahmine tekrar transfer ederiz. Tabi bundan sonrada bir  bekleme sürecimiz var transfer edilen embriyo acaba tutunuyor mu tutun muyor mu gebelik oluşuyor mu oluşmuyor mu ?

TÜP BEBEK TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

Dolayısıyla yumurtaları geliştirmek için ilaç vermeye başladığımız an itibari ile gebeliğin oluşup olmadığını saptadığımız zaman aralığında ortalama 26 ile 35 gün takribi olarak bu bir iki gün daha kısa bir hafta daha uzun bu aralıkta olabilir. Ortalama 26 ile 35 gün arasında bir süre geçmektedir. Dolayısıyla bu süre bu kadar diyebiliyoruz ama birde kadının tüp bebeğe hazırlanma süresi var. Bazen seçtiğimiz protokollere bağlı olarak aylar yada haftalar öncesinden kadını tüp bebeğe hazırlamak için farklı medikasyon tedaviler vermemiz gerekebilir bu süreyi de aslında tüp bebek tedavisindeki kadar bu süreye katmak lazım ama her protokole göre bu değişecektir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi aşamaları olan yumurta geliştirilmesi, toplanması, embriyonun transfer edilmesi ve gebelik testi sonucunun alınmasının toplam süresi 26-32 gün aralığında olmaktadır. Fakat bu süre nadiren bir ya da iki hafta daha uzayabilmektedir.

Yorum ekle