Tüp bebek tedavi süreci nasıldır?

Tüp bebek tedavi süreci nasıldır?

Tüp bebek tedavisi artık çok yaygınlaşsa bile hastalarımız tarafından bize sorulan sorular gösteriyor ki süreç tam olarak bilinmiyor. Bu sebeple tüp bebek sürecini çok kısa özetlemek istedim.

Tüp bebek tedavi süreci nasıldır?

Tüp bebek tedavi süreci nasıldır?

Düzenli adet gören kadınlar her ay bir adet yumurta oluşturmaktadır. Tüp bebek tedavisinde dışarıdan verilen hormon ilaçları bu sayıyı artırmak amaçlanır.
Hormon ilaçlarının kullanımı sırasında yumurta gelişimi takip etmek ve ilaç doz ayarlamalarını yapmak üzere ultrason ve kan testleri yapılmaktadır.
Bu tedavi ile gelişen yumurtalar, ultrason altında basit bir iğne aspirasyon yöntemi ile toplanır. Bu işlem hasta uyutularak yani anestezi altında yapılır. Hasta ağrı ve acı hissetmez. Alınan yumurtalar laboratuvar ortamında erkekten alınan spermler ile döllenir.
Döllenen yumurtalar 3 ila 5 gün boyunca laboratuvar kültür ortamında gelişmeye bırakılır. Gelişmiş laboratuvarlarda genellikte embriyolar 5. Güne kadar takip edilir. En iyi gelişen embriyolar seçilerek transfer edilir veya dondurulur. Transfer işlemi anestezi gerektirmeyen ağrısız bir işlemdir. Bu şekilde yumurta toplama ve hemen arkasından embriyo transferi şeklinde uygulanan tüp bebek tedavisi yaklaşık 20 gün sürer. 10-12 gün sonra da kanda gebelik testi ile hamilelik oluşup oluşmadığı kontrol edilir.

Genel hatlarıyla tedavi şeması bu olmakla birlikte her hasta için strateji değişebilir. Tüp bebek tedavisi bireyseldir. Başarı ayrıntıda saklıdır.

Ücretsiz öngörüşme için randevu almayı unutmayın
02124684111
05324986320

Yorum ekle