Yeni ve Yüksek Teknoloji Donanımına Sahip Laboratuvar

Embriyo Dondurma ve Çözme İşlemlerİ

Embriyo Dondurma ve Çözdürme. Embriyoların dondurulması tüp bebek tedavisi için başvuran çiftlere birçok kolaylık sağlamaktadır.

Bebek sahibi olmak isteyen çiftler her geçen gün gelişen teknoloji sayesinde bu hayallerine kavuşabiliyor.

Tüp bebek tedavisinde önemli bir yöntem olan embriyo dondurma ve bu süreçteki gelişmeler ile sağlıklı gebelikler elde edilerek yüksek başarı oranları sağlanıyor.

Embriyo dondurma nedir?

Embriyoların ve üreme hücrelerinin özel tekniklerle hızla soğutulduktan sonra sıvı nitrojen içerisinde -196 derecede depolanması işlemidir. Hızlı dondurma yöntemi kullanıldığında embriyoların ve üreme hücrelerinin çözme sonrası canlılığını koruması neredeyse %100’e yakındır.

Embriyo Dondurma Avantajları

Embriyo dondurma işlemi ile gebelik elde etme şansı artmaktadır. Rahime transfer edilen embriyolardan sonra kalan iyi kalitede embriyolar daha sonra kullanılabileceğinden çiftlere çok daha ekonomik tedavi imkanı sunar. Daha sonraki tüp bebek tedavilerinde hem işlem ücreti daha az olur hem de yumurta geliştirmek için kullanılan ilaç masrafından kaçınılmış olur.

Embriyo dondurma işlemi embriyolarda kapsamlı genetik çalışma imkanını yaratır. Genetik çalışma için embriyolardan hücre biyopsisi yapıldıktan sonra test sonucunun çıkması için belli bir süreye ihtiyaç duyulur. Bu sebeple biyopsi yapıldıktan sonra embriyolar hemen dondurulur. Genetik yapıları normal çıkan embriyolar anne adayına daha sonraki aylarda transfer edilebilir.

Bekar, yakın bir süre içerisinde evlilik planı olmayan ve düşük yumurtalık rezervi olan hastalarda veya üreme fonksiyonlarını kaybetmesine yol açabilecek tedavi alacak (kanser sebebiyle kemoterapi veya radyoterapi vb) hastalarda tedavi öncesinde yumurta dondurmak bu kadınların ileride çocuk sahibi olabilmelerine imkan tanımaktadır.

Erkek hastalarda sperm dondurma işlemi; menide sperm sayısının çok az olduğu veya menide hiç sperm olmayıp cerrahi yöntem ile sperm elde edilen olgularda veya kemoterapi tedavisi görecek ve bu sebeple sperm üretimleri zarar görebilecek hastalarda ileride çocuk sahibi olabilme şansını yaratır

Embriyolarınız -196 derecede saklanıyor

Sağlık Bakanlığı’ nın belirlediği yasalar çerçevesinde 5 yıla kadar dondurularak saklanan embriyoların transfer süreci, taze embriyo transferlerindeki gibi rahim zarının tutunmaya uygun olduğu dönemlerde gerçekleştirilmektedir. Embriyo dondurma işlemivitrifikasyon” yöntemiyle yapılmaktadır. Embriyolar, gelişiminin 2,3,4,5. ve 6. günlerinde dondurulabilmektedir. Ailenin onayı ile dondurulan embriyolar hiçbir biyolojik aktivitenin gerçekleşmediği, -196 derece içerisinde sıvı azot bulunan bir tank içinde muhafaza edilir.

Çözünen embriyolar %90 oranında canlılıklarını koruyor

Embriyolar, çözme işlemi sonrasında % 90 oranında canlılıklarını koruyabilmektedir. Dondurulmuş ve sonrasında çözünen embriyolar ile normal tüp bebek uygulamasında oluşan taze embriyolar arasında herhangi bir farklılık yoktur.  Her iki uygulama sonrasında başarı sağlanması durumunda tıbbi yönden sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir.

Prof. Dr. Murat Arslan Videoları

Yorum ekle