Rahim içi perdesi tedavisi nasıl anlaşılır nelere sebep olur riskleri var mıdır?

Rahim içi perdesi tedavisi nasıl anlaşılır nelere sebep olur riskleri var mıdır?

Rahim içi perdesi tedavisi

aa

Uterin septum, halk arasında bilinen adıyla rahimde perde, rahmin ve vajinanın gelişmesine sağ ve sol iki parça olarak başlayan gelişim sürecinin, orta tarafta birleşememesi sonucunda meydana gelmiş olan bir rahim farklılığıdır. Uterin septumun derinliğine göre, yani rahmin alt bölümüne kadar inme derecesi arttıkça yarattığı problemler de artar.

Rahimde perde nelere sebep olur?

Rahim perdesine sahip kadınların gebe kalabilmesi diğer kadınlara göre daha zordur. Dolayısıyla kadınlarda kısırlık yaratan sebeplerden biridir. Rahim içerisini iki ayrı bölüme ayıran perde embriyonun yerleşmesi için gerekli olan rahim iç hacmini azaltır. Embriyo yerleşmiş olsa bile gebelik ilerlerken gereksinimi olan bolca kanlamayı sağlayabilecek damarlar bu perde içerisinde az olduğu için gebelik büyüyemez ve gelişimleri durur. Dolayısıyla hem erken hem de özellikle geç dönemde düşükler bu rahim şekline sahip kadınlarda artar. 

Ayrıca rahim içi perdesi erken doğuma sebep olan faktörlerin başında gelir. Rahim iç hacmi az olduğu için gebeliğin ilerleyen haftalarında gerginlik yaratır ve rahim bebeği taşıyamaz, erken doğumla sonuçlanabilir. 

Bu tip rahim farklılığı olan kadınların ortalama % 15 – 40’ında böbrek anomalisi de olabilmektedir. Böyle bir durumda kadının üreme fonksiyonları ile birlikte diğer sistemleri de farklı şekillerde etkilenebilir.

Rahimde içi perdesi olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Rahim perdesinin tanısı en iyi HSG yani rahim filmi ile konur. Ultrasonografi yaptığımız hastalarda büyük oranda bu perdeyi görürüz aslında. Fakat perdenin derinliğinin saptanması ve rahim iç hacminin ne kadar etkilendiğinin objektif olarak değerlendirilmesi için rahim filmi altın standarttır. Rahim filminde rahimi ikiye ayrılmış şekilde görebiliriz fakat bu görüntünün rahim perdesine (uterin septum) mi yoksa bikornuat uterus dediğimiz gerçek iki rahim yapısına mı bağlı olduğunu ayırt edemeyiz. Bikornuat uterus dediğimiz durum tamamen farklı bir durumdur ve rahim üstten de basıktır. Dolayısıyla bu hastalara yaklaşım da farklıdır. Bunun ayırt edilmesi için ultrasonografi, üç boyutlu ultrasonografi ve çok arada kaldığımız durumlarda laparoskopi (kapalı ameliyat) bize yardımcı olur. 

Rahim içi perdesi nasıl tedavi edilir?

Rahim içi perdesi histeroskopi dediğimiz bir yöntemle düzeltilebilir. Histeroskopi dediğimiz yöntemde rahim içine bir kamera yardımıyla girilir ve perde bir makas yardımı veya elektrik enerjisi yardımıyla kesilir. Normal rahim duvarına kıyasla bu perde içerisinde kan damarı daha az ve zayıf olmakla birlikte işlem esnasında ciddi kanama yaşanabilme ihtimali de vardır. Bu sebeple elektrik enerjisi ile hem kesmek hem de kanama olması durumunda damarların koterlenebilmesi mümkündür ve çok daha hızlı ve güvenli bir yaklaşımdır. İşlem sonrasında kesilen perde alanları ucuca gelirse tekrar yakışıklık olma şansı olduğu için genellikle içeriye bu yakışıklıları önleyici özel jeller bırakılır. Bu amaçla bazen rahim içerisine normal spiral de takılabilir. Bir süre sonra çekilir.

Bu işlem genel anestezi altında yapılır ve hemen sonrasında hasta kendine gelir. İşlem sonrasında ciddi bir ağrısı olmaz. Basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Hasta işlemden sonra aynı gün taburcu olabilir. 

Rahim perdesi tedavisinin riskleri var mıdır?

Rahim perdesi açmak için yaptığımız histeroskopi işleminin muhtemel komplikasyonları arasında kanama ve rahim delinmesi sayılabilir. Fakat bu komplikasyonların yaşanma ihtimali tecrübeli ellerde son derece düşüktür. Önceki gebeliklerinde düşük ve erken doğum yaşamış ve akabinde rahim perdesi açılmış hastaların %90’ından fazlası sonraki hamileliklerinde normal bir gebelik süreci geçirirler ve eve sağlıklı bir çocukla gitme şansı yaşarlar.Dolayısıyla bu hastalarda ameliyat doğru bir tercih olacaktır.

Yorum ekle