Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromu – OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu)

Yumurtalıkların Aşırı Uyarılması Sendromu – OHSS (Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu)

Ovulasyon indüksiyon (yumurtlama için verilen haplar ve iğneler) tedavilerine verilmiş bir aşırı cevaptır. Hastaların hemen hemen tamamı Polikistik Over Sendromuna (PKOS) sahip hastalardır. Gonadotropinlerin uygunsuz ve/veya yüksek dozda kullanımı sonrasında ortaya çıkabilir.

OHSS yumurtalıklarda fazla sayıda kistler ve damarlardan vücut boşluklarına proteinden zengin bir sıvının geçtiği bir tablo ile karakterizedir.

Semptom ve bulgular:

  • – Bulantı ve kusma
  • – Karın şişliği, karında hassasiyet ve ağrı
  • – İshal
  • – Hızlı kilo artışı
  • – Oligüri/Anüri (idrar miktarında azalma veya hiç idrar yapmama)
  • – Nefes darlığı

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu Hastalık şiddetine göre hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 grupta incelenir:

Hafif OHSS’de Yumurtalık çapı 5- 10 cm arasında, karıda şişlik ve hafif ağrı vardır. Orta derecede OHSS’de yumurtalıklar 10- 12 cm , karında şişlik, bulantı, kusma, ishal, kilo alımı izlenir. Ağır derecede OHSS olan vakalarda yumurtalıklar 12 cm den büyük karında şişlik, bulantı, kusma, ishal, kilo alımı,  akciğer zarında sıvı toplanması, kan tablosunda değişiklikler, pıhtılaşma bozuklukları gibi ağır tablolar ve yaşamsal tehlikeler oluşabilir. Normalde%1-2 oranında görülen ağır derecedeki OHSS hastaya uygun tedavi ve bölünmüş tüp bebek (segmented IVF) tedavisi ile neredeyse hiç görülmez duruma gelmiştir.

Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu’nun Önlenmesi ve Tedavisi:

OHSS’nin büyük oranda önlenebilir bir durum olması sebebiyle hastaya uygun yaklaşım çok önemlidir. OHSS gelişme riski olan kadınlarda uygun ilaçlar, uygun dozlarda kullanılmalı, embriyolar transfer edilmeden dondurularak saklanmalı ve ileriki dönemde embriyo transferleri planlanmalıdır (bölünmüş tüp bebek tedavisi). Hafif OHSS gelişen hastalar ayaktan takip edilebilirler. Genelde 10-14 günde toparlanır. Ağır fiziksel aktivite kısıtlanması dışında ek tedavi gerektirmez. Fakat bu hastalar tamamen hareketsiz de kalmamalıdır. Çünkü tamamen hareketsiz kalmaları derin venler dediğimiz ana toplardamarlarda pıhtı oluşumuna ve bunlara bağlı daha ağır sorunların oluşumuna yol açabilir. Gene bu hastalar yumurta toplama sonrası aşırı sıvı alımından kaçınmalıdır. Aynı zamanda bol proteinli beslenmeye özen göstermelidir. Çünkü protein vücuttaki sıvının yumurtalıklara ve karın içerisine doğru geçişine engel olur ve sıvının damar içerisinde kalmasını sağlar. Orta ve ağır vakalar ise gerektiğinde hastanede takip ve tedavi edilirler. Yumurta toplama sonrası OHSS gelişme riski olan kadınlar hafif ağrı kesiciler kullanabilirler fakat kuvvetli ağrı kesiciler kullanmamalıdırlar. Çünkü yumurtalıkların büyümesine bağlı olarak,  ovarian torsiyon dediğimiz yumurtalığın kendi etrafında dönmesi ve buna bağlı yumurtalığın kanlanmasının bozulması durumu ve gene yumurtalık içerisindeki kistlerin yırtılarak iç kanama yaratma durumu OHSS gelişen hastalarda daha sık görülür. Kuvvetli ağrı kesiciler bu durumların maskelenmesine ve geç tanı konulmasına yol açabilir.

Yorum ekle