Mikro TESE (Mikroskop Altında Testisten Sperm Bulunması) Nedir?

Mikro TESE (Mikroskop Altında Testisten Sperm Bulunması) Nedir?

Mikro Tese; hiç sperm hücresi bulunmayan kişilerde genel anestezi altında testis dokusundan mikroskobik olarak örnek alınarak, dokudan sperm hücresi aranmasına verilen isimdir.
Erkek kaynaklı infertilite ( kısırlık ) nedenlerinden biri de menide hiç sperm bulunmamasıdır. 

Menide hiç sperm hücresi olmamasının çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Doğuştan sperm kanalının bulunmaması ya da tıkanıklık olması, bazı hormonal yada genetik faktörler , radyasyona maruz kalma, kullanılan bazı ilaçlar ve sperm oluşumunu engelleyen bazı enfeksiyonların geçirilmesi gibi nedenler gösterilebilir.

Mikro TESE Nedir?

Mikro TESE’nin avantajları nelerdir

  • Testis dokusuna en az miktarda zarar vermek
  • Ameliyatta kullanılan özel mikroskop sayesinde az doku parçası alınması ile testislerin hormon üretimine olabildiğince az etki etmesi.  

Alınan doku örnekleri bazı işlemlerden geçirildikten sonra videoda da gördüğünüz gibi dokuların arasından canlı sperm hücresi elde edilmektedir. Bu hücreler tüp bebek tedavisi içerisinde mikroenjeksiyonda kullanılır ve çiftimiz bu şekilde bebek sahibi olabilir.

Bu işlemle bile bulunan spermler taneyle sayılabilecek kadar az olabilir. Öte yandan özellikle spermin çıkış yolundaki tıkanıklıklara bağlı azospermi olan vakalarda genellikle çok sayıda sperm elde edilebilir. Eğer çok sayıda sperm elde edilebilirse mikroenjeksiyon işleminde kullanılan spermlerden arta kalanlar doldurulabilir ve ileride yapılacak muhtemel tüp bebek tedavilerinde kullanılmak üzere saklanabilir. Bu sayede tekrar TESE yapılmasına gerek kalmaz. 

Hayallerinizi ertelemeyin.
Sahip olduğumuz yüksek teknoloji ve deneyim ile sizleri hayallerinize kavuşturmak için bekliyoruz. Tüp bebek tedavisinde ücretsiz ön değerlendirme için lütfen bizimle irtibata geçiniz. 02124684111 – ️05324986320

Yorum ekle