Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatların açık cerrahiye kıyasla avantajları

Laparoskopik yöntemle yapılan ameliyatların açık cerrahiye kıyasla avantajları

Laparoskopik ameliyatlar, geleneksel açık cerrahiye kıyasla bir dizi avantaja sahiptir.


Laparoskopik cerrahi, karın duvarında küçük kesiler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu, hastanın çok daha az ağrı duymasına ve daha hızlı iyileşme süreci geçirmesini sağlar. Hasta daha erken ayağa kalkabilir ve kendi ihtiyaçlarını görebilmeye başlar. Hasta çok kısa sürede de günlük aktivitelerine dönebilir ve hatta işine gidebilir. Hastaların hastanede kalış sürelerini çok kısaltır.

Laparoskopik cerrahide daha büyük büyütme ile normalden daha iyi bir görüşe sahip olabiliriz ve aynı zamanda kullandığımız ince aletlerle daha dar alanlara girilebiliriz. Bu da daha iyi bir ameliyat tekniğine sahip olmamıza yardımcı olur. Hemostaz dediğimiz kanama alanlarını durdurmada daha isabetli olabiliriz. Bu da ameliyattaki kan kaybının daha az olmasına kısmen yardımcı olur (esasen kan kaybı yapılacak ameliyatın tipi ile daha çok ilişkilidir).

Laparoskopide küçük kesilerin kullanılması, daha iyi kozmetik sonuçlara ulaşmamızı sağlar. Çok daha az ve daha estetik iyileşen yara izleri olur.


Günümüzde jinekolojik ameliyatların hemen hepsi laparoskopik yapılabilmekte olsa da bu tekniğe uygun hasta seçimi çok önemlidir. Hastanı yaşı, kilosu, sahip olduğu kronik hastalıklar (kalp, solunum yolları, böbrek ve kan hastalıkları, hipertansiyon, şeker vb), hastalığının tipi ve yaygınlığı, daha önce geçirmiş olduğu ameliyatlar, alternatif tedavi seçenekleri ve teknik ekipman durumu göz önüne alınarak doğru bir strateji ile hasta için en uygun tedavi şekli belirlenmelidir.
Detaylı bilgi ve randevu için;

+905324986320
Momart Tüp Bebek Merkezi

#laparoscopy #laparoskopi #endoskopikcerrahi #kadındoğum #kadındoğumuzmanı #kadindogum #tupbebek #momart

Yorum ekle