Kapalı Ameliyatla Rahim Alma – Laparoskopik Histerektomi

Kapalı Ameliyatla Rahim Alma – Laparoskopik Histerektomi

Kadın hastalıklarının tedavisinde uygulanan kapalı ameliyatlardan biri de rahim alma ameliyatıdır. Hastanın rahim bölgesinin kamera ile büyütülerek izlenmesiyle fark edilen her türlü jinekolojik probleme, özel cerrahi aletler kullanılarak kapalı ameliyat yöntemiyle müdahale edilmektedir. Bu bakımdan, kapalı ameliyatla rahim alma yöntemi, başlıca tedavi yöntemlerinden biridir.

Karın içi patolojilerde uygulama şekli “laparaskopi“, rahim içi patolojilerde uygulama şekli “histereskopi” olarak adlandırılan rahim alma işlemi halk arasında “kapalı ameliyat” olarak bilinmektedir.

İstanbul’ da Kapalı Ameliyatla Rahim Alma Ameliyatı

İstanbul‘da pek çok başarılı rahim alma ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Kapalı ameliyatla rahim alma, ciddi cerrahi tecrübe gerektirdiği için doktor tercihi hasta açısından hayati önem taşımaktadır. Neyse ki İstanbul’da bu konuda son derece tecrübe sahibi, kaliteli eğitimler almış hekimler mevcuttur.

Kapalı ameliyatla rahim alma konusunda başarılı operasyonlara imza atan Kadın Hastalıkları ve Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Murat Arslan, aşağıdaki soruların yanıtlarını vererek ayrıntıları paylaştı:

Kapalı Ameliyatla Rahim Alma Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kapalı rahim alma ameliyatında amaç, tıp kı açık ameliyatta olduğu gibi hastanın sağlığına en hızlı şekilde ulaşmasıdır. Diğer taraftan, kapalı rahim alma ameliyatı, açık ameliyata göre pek çok avantaja sahiptir.

Kapalı Ameliyatla Rahim Alma Ameliyatının Avantajlarını sıralamadan önce terimleri (Laparaskopi ve Histeroskopi) anlayacağımız şekilde ayrıntılarıyla dile getirmekte fayda var.

Laparaskopi: Karın bölgesinde 10- 15 cm’lik kesi açarak ameliyat yapmak yerine, göbek deliğinden 10 mm ve karnın alt bölgesindeki 5 mm’lik delikler açıp bu kanallardan kamera ve uygun aletler kullanılarak ameliyatı gerçekleştirmektir.

Histeroskopi: Rahim iç boşluğunun “endoskopik” olarak gözlenmesine verilen isimdir. Histeroskopi ile bugün, eskiden karın açılmasını gerektiren rahim anormallikleri, myom, polip gibi hastalıklar kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Histeroskopi Nasıl Yapılır?

Histeroskopi yapılırken anestezi verilir ve rahim içine rahim ağzı genişletildikten sonra elektrorezektör adı verilen bir alet sokulur. Ürologların prostat rezeksiyonu için kullandıkları aletin aynısıdır. Bu alet yardımı ile rahim içindeki perdeler kesilebilir, büyük polipler ve myomlar çıkarılabilmektedir.

Söz konusu iki müdahale şeklini açığa kavuşturduktan sonra kapalı rahim alma ameliyatının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Kapalı rahim alma ameliyatında karın duvarı kesilmediği için ameliyat izi kalmaz, karın fıtıkları olmaz ve estetik görüntü korunur. Yine karın bölgesi açılmadığı için iltihaplanma riski ve ameliyat sonu yapışıklık ihtimali oldukça azalır.

Bunların yanı sıra karın duvarı kesilmediği için ameliyat sonrası ağrı çok azdır. Kapalı yöntem ile yapılan ameliyatlar, dokulara ve organlara çok az zarar verir. Yani, aynı zamanda koruyucu bir cerrahi yöntemidir.

Kapalı ameliyatla karın içi organları kamera yardımıyla büyütülerek gözlemlendiği için cerrahi hakimiyeti daha iyidir. Ameliyat sonrası hastanede kalış süresi çok kısadır. Hasta aynı gün veya bir gün sonra taburcu olur. Hasta çok kısa sürede normal yaşamına döner. Ortalama işe dönüş süresi ameliyattan 7-15 gün sonradır. Böylece iş kaybı, iş stresi ya da iş ile ilgili zaman endişesi ortadan kalkar.

Laparoscopic Hysterectomy in a case of Tuboovarian Abscess – Kapalı Ameliyatla Rahim Alınması

KAPALI AMELİYATLA RAHİM ALMA AMELİYATINI KİMLER OLABİLİR?

Akıllara gelen bir diğer soru da laparoskopik cerrahi, yani kapalı ameliyatla rahim aldırma operasyonu kimlere yapılır, kimler için uygundur?

Genel durumu operasyona elverişli olan herkeste bu ameliyat yapılabilir. Ağır solunum ya da kalp damar rahatsızlıkları olan kadınlarda hekimin kararı önemlidir.

Bunun dışında cerrahın kapalı ameliyatla rahim alma operasyonu için uygun bulan ve gerekli test, tahlil, rapor vb. sonuçları ameliyata engel olmayacağı ortaya konulmuş her kadın laparoskopik (kapalı) yöntemle rahim alma ameliyatı geçirebilir.

Yorum ekle