Erken Menopozda Tüp Bebek Tedavisi

Erken Menopozda Tüp Bebek Tedavisi

Erken menopoz ile karşılaşılması riski üremeye direkt olarak etki eden durumlardandır. Erken menopoz sonrası Tüp bebek tedavisi başarı oranları nelerdir? tüp bebek tedavisi erken menopoz durumunda uygulanır mı? Erken menopoz durumu nasıl teşhis edilir? Menopozuntedavisi nasıl yapılmaktadır? erken menopoz hakkında detaylı bilgileri Prof. Dr. Murat Arslan açıklıyor.

Menopoz, doğal ve fizyolojik bir süreçtir. Genellikle kadınlar 45-50 yaşları arasında menopoza girmektedir. Bu yaşlarda, yumurtalıklar işlevini bitirmeye ve hormonal olarak değişime uğramaya başlamaktadır. Menopoz dönemi her sağlıklı kadının yaşadığı, doğal bir süreçtir. Ancak menopozun 40 yaşından önce yaşanması, erken menopoz olarak adlandırılabilir. Erken menopoz birçok sebepten dolayı olabilmektedir. Özellikle genetik ve geçirilen cerrahi işlemler sebebiyle erken menopoz söz konusu olmaktadır.

Erken menopozun, erken evrede tespit edilmesi yani kadın henüz menopoz girmeden tespit edilmesi çocuk sahibi olmak için oldukça önemlidir. Erken menopozda çocuk sahibi olabilmek için en başarılı yardımcı üreme yöntemi tüp bebek tedavisidir.  Ancak kadın bir sene boyunca hiç adet görmemişse bu aşamada erken menopoz tanısı koyulmuşsa, tüp bebek tedavisiyle de çocuk sahibi olmak şansı söz konusu değildir.

Erken menopoz teşhisi nasıl koyulur?

Şayet bir yıl geçtikten sonra kanama halen olmamışsa, bu durumda erken menopoz teşhisi koyulabilir. Gerekli inceleme ve muayenelerin mutlaka yapılması ve menopoz dışındaki sebeplerin ekarte edilmesi gerekmektedir.

Menopoz döneminde artık yumurtalıklar yumurta üretmemektedir. Bu sebeple de kadının gebe kalma şansı söz konusu değildir. Bunun dışında östrojen ve progesteron hormonları yumurta üretimi olmadığı için azaldığından, rahim iç tabakası kalınlaşmaz. Rahim iç tabakasının kalınlaşması, gebeliğin yerleşmesi için gereklidir. Kalınlaşmasının olmadığı durumlarında gebelik söz konusu olmamaktadır.

Erken menopozun tedavisi var mı?

Yapılan cerrahi müdahalelerden sonra yumurtalıkların alınması gerekiyorsa, erken menopoz meydana gelebilir. Bu durumda yumurtalıklardan yumurta üretilmez ve östrojen-progesteron hormonu üretimi azalır. Ancak cerrahi yollarla yalnızca rahim alınmış, yumurtalıklar bırakılmışsa, menopoz meydana gelmez. Kanser tedavileri sebebiyle görülen kemoterapi ve radyoterapi menopoza yol açabilmektedir.

Hangi sebepten olursa olsun, erken menopoz teşhis edilmişse bu durumu geri döndürmek ve kadının yeniden yumurta üretmesini sağlayacak bir tedavi söz konusu değildir. Eğer erken menopoz teşhisi, adetlerin kesilmesinden önce yapılmışsa bu aşamada erken menopoza yol açabilecek hastalıklar teşhis edilmeli ve bu hastalıkların tedavisi ile erken menopoz yaşı ertelenmelidir.

Erken menopoza girmeden önce uygulanacak olan tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olma şansı olsa da, menopoza girdikten sonra tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak mümkün değildir.

Yorum ekle