En iyi kadın doğum doktoru İstanbul

En iyi kadın doğum doktoru İstanbul

İstanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde klasik ameliyatların yanında birçok operasyon laparoskopik ya da histeroskopik (kapalı) olarak gerçekleştirilebilmektedir. Bölümümüzde Kadın Hastalıkları ve Doğum ile ilgili bütün geleneksel ve modern tedaviler uygulanmaktadır. 

Yetişkin kadınlar yaşamlarının bir döneminde kadın doğum doktoru arayışına girerler. Jinekolojik muayeneler, menopoz dönemi sorunları, kısırlık tedavileri, gebelik planlaması, gebelik takibi yanı sıra doğum anı için de her kadın sağlıklı iletişim kurabileceği, donanımlı ve tecrübeli bir doktora başvurmak ister. En iyi kadın doğum doktoru 

Günümüzde bilimsel çalışmaların gelişmesi ve aynı zamanda teknolojik ilerlemelerin tıp alanında tanı ve tedavi süreçlerine büyük katkı sağlamasının bir sonucu olarak özellikle kadın doğum doktorları bu gelişmeleri yakından takip etmek durumundadır.

Kadın Doğum Doktorları Ne İş Yapar?

Kadın doğum doktorları Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra uzmanlıklarını 4 yıllık bir eğitim olan kadın doğum alanında yapmış kişilerdir. Perinatoloji ve Jinekolojik Onkoloji ise Kadın Doğum anabilim dalının altında yer alan yan dal uzmanlık alanlarıdır. Henüz Türkiye’de Üreme Endokrinolojisi ve İnfertilite yan dal olarak Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmasa da üniversitelerde Kadın Doğum Anabilim dalının altında bilim dalı olarak faaliyet göstermektedir. Üreme Endokrinolojisi ve Kısırlık Tedavileri alanında eğitim almış deneyimli doktorlar ise aşılama ve tüp bebek tedavilerini uygular.

Kadın fizyolojisi erkek fizyolojisine oranla oldukça karmaşık bir yapıdadır. Normal cinsel fonksiyonların ve kadınlık hormonları ile kadın yaşamının işlevini sağlaması yanında gebelik oluşumu ve doğuma kadar olan süreçte bebeğin sağlıklı gelişimi ve doğumu açısından erkek fizyolojisine göre farklı bir genital sisteme sahiptir. Vajina, vajen girişi, rahim ağzı, rahim, yumurtalıklar ve fallop tüplerinin sistematik ve sağlıklı bir şekilde çalışması gerek kadının sağlıklı bir yaşam sürmesinde gerekse de üreme süreçlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi adına büyük önem taşımaktadır. 

Kadın genital sisteminde bazen birtakım problemler yaşanabilmektedir. Bu problemlerden başlıca şu şekilde sıralanabilir;

 • Doğumsal problemler; fallop tüplerinin kapalı olması, yumurtalıkların gelişememesi, rahim içi anomaliler gibi…
 • Rahim ağzı ve rahim kanseri
 • Yumurtalık kistleri
 • Rahim içerisinde oluşan kistler ve polipler
 • Rahim içi yapışıklıkları
 • Kısırlık (İnfertilite)
 • Çeşitli hormon bozukluklarının neden olduğu problemler
 • Genital bölgenin enfeksiyonları
 • Rahim sarkması
 • İdrar kaçırma
 • Adet düzensizlikleri
 • Kıllanma
 • Polikistik Over Sendromu
 • Menopoz
 • Erken menopoz

Bu ve bunlara benzer problemleri yaşayan kadınlar gerekli tanı ve tedavi yöntemleri için kadın doğum doktorlarına başvururlar. Kadın doğum doktoru fizik muayene, jinekolojik muayene, kan tahlilleri, ultrason, rahim filmi, histeroskopi, kolposkopi, biyopsi, LEEP gibi işlemler yanında gerekirse laparoskopi veya açık ameliyatlar uygular.

Gebelik Planlamasında Kadın Doğum Doktoru

Günümüzde çiftlerin pek çoğu bebek sahibi olmadan önce sosyal şartları ve tıbbi açıdan sağlık durumları konularında kendilerini hazırlamak isterler. Böylece hem gebelik sürecinde hem de doğum sonrasında açığa çıkabilecek risk faktörlerinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Gebelik planlaması yapan kadınların mutlaka bir kadın doğum doktoruna başvurmaları ve gerekli test ve tetkikleri yaptırmaları önerilmektedir. 

Gebelik öncesinde var olabilen sağlık problemlerinin teşhis ve tedavi sürecinde alanında tecrübeli bir kadın doğum doktorunun takibi büyük önem taşımaktadır.

Gebelik Takibinde Kadın Doğum Doktoru

Gebelik varlığının tespit edilmesi sonrasında günümüzde mutlaka bir kadın doğum doktorunun rehberliğine ihtiyaç duyulmaktadır. Gebelik sürecinde açığa çıkabilecek problemlere alınacak önlemler; gebeliğin belirli dönemlerinde uygulanması gereken testler konusunda kadın doğum doktorunun başarısı ve ilgisi anne adayının psikolojik açıdan rahatlamasının yanı sıra hem anne adayının hem de bebeğin sağlığının korunmasında büyük önem taşımaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisinde Kadın Doğum Doktoru

İnfertilite teşhisi konulan çiftlerde kısırlık probleminin araştırılmasında ve gerekli tedavi yöntemlerinin uygulanmasında kadınlar alanında tecrübeli bir kadın doğum doktoruna başvurmaktadır. Bununla birlikte tüp bebek tedavisine karar verildiği süreçte de kadın doğum doktorunun doğru zamanda doğru adımı atması tüp bebek tedavisinde başarı oranını büyük oranda etkilemektedir.

En iyi kadın doğum doktorunun tanımı elbette ki her kadın için farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bu noktada alanında tecrübeli; her hastası için özel tedavi planlaması uygulayan ve kadın kimliğinin, anne psikolojisinin farkında olan kadın doğum doktorları tercih sebebi olmalıdır. Kadınların aradıkları birçok en iyi kadın doğum doktoru İstanbul’da hizmet vermektedir. İstanbul, kısırlık ve tüp bebek tedavileri yanında tüm jinekolojik hastalıklarda sağlık turizmi açısından önemli bir potansiyele sahiptir. 

Yorum ekle