Bölünmüş tüp bebek tedavisi nedir?

Bölünmüş tüp bebek tedavisi nedir?

Bölünmüş tüp bebek tedavisi nedir?

Bölünmüş tüp bebek tedavisi, orijinal adıyla “Segmented IVF” ve yabancı dilden çevirebileceğimiz şekliyle bölünmüş yada parçalara ayrılmış tüp bebek tedavisini şöyle açıklayabiliriz.

Tüp bebek tedavisi esasen temel olarak iki parçadan oluşur. Bunlardan birincisi yumurta geliştirilmesi ve sperm ile döllenip embriyo oluşturulması ikinci parçası da bu oluşturulmuş embriyonun rahim içerisine nakledilmesi ve bırakılması.

Standart tüp bebek tedavisinde, yumurtaları geliştiriyoruz embriyo oluşturuyoruz ve belli bir zaman sonra ki genellikle 3. yada 5. gün o embriyoyu hemen transfer edebiliyoruz.Fakat bölünmüş yani parçalara ayrılmış diye tabir ettiğimiz tüp bebek tedavisinde yumurta gelişimi ve embriyo gelişimi olduktan sonra bu embriyoları transfer etmiyoruz, onları donduruyoruz. Akabinde başka bir ay rahim içerisini hazırlayarak bunları transfer edebiliyoruz.

Buradaki amaç tüp bebek tedavisinde transfer ettiğimiz embriyoların tutunma şansını arttırmak. Çünkü yumurta gelişimi için kullandığımız ilaçlar rahim içerisini bozabiliyor rahim içinin embriyoyu tutma kapasitesini azaltabiliyor bunun sebebi de yumurta geliştirme aşamasına bağlı olarak kadında hormon seviyeleri normale göre çok daha yüksek oluyor.

Hormonlardaki bu aşırı yükseklik rahim içini bozabiliyor ve embriyonun rahim içerisine tutunma kapasitesini azaltabiliyor. Bu sebeple bölünmüş tüp bebek tedavisinde ilk etapta oluşan embriyoları transfer etmiyoruz ki önce kadının hormonları eski seviyelere düşsün. Arkasından kadın adet görüyor. Adetle birlikte rahim içini hazırlayacağımız tedavilerimize başlıyoruz ve rahim içini olgunlaştıktan sonra bu dondurduğumuz embriyoları çözerek transfer ediyoruz. Bu kısım dönmüş embriyo transferi aşaması olarak adlandırılır. Dönmüş embriyo transferi ile transfer edilen embriyoların tutunma şansının daha yüksek olduğu bilimsel olarak gösterilmiştir.

Özellikle de çok yumurta elde ettiğimiz yani yumurta gelişimi aşamasında hormon seviyelerinin çok yükseldiği kadınlarda embriyoları dondurup saklayıp sonradan transfer edersek başarı şansı yani embriyoların tutunma şansı daha belirgin olarak artıyor.Dolayısıyla bölünmüş tüp bebek tedavisi günümüzde daha çok popüler olmakta ve tüp bebek merkezlerince daha sık kullanılmaktadır.

Bölünmüş tüp bebek tedavisi nedir? Prof. Dr. Murat Arslan Anlatıyor.

Yorum ekle