Başarısız Tüp Bebek Denemeleri Olan Hastalarda Neler Uygulanır?

Başarısız Tüp Bebek Denemeleri Olan Hastalarda Neler Uygulanır?

Başarısız tüp bebek denemeleri olan hastalar bize başvurduklarında olayı baştan ele almak gerekiyor ve hikayeleri çok önemli denemeleri özellikle başka merkezler de ise tabii bu bizim için biraz daha sorun oluyor çünkü  o tedavilerin detayına ihtiyacımız var. Tüp bebek tedavisinin iki aşamasına yoğunlaşmamız lazım. Bunlardan biri yumurta toplama ve embriyo gelişimine kadar olan kısım diğeri de transferden sonraki kısım. Bazı hastalarda çok iyi yumurta elde etmiş çok kaliteli embriyo elde etmiş olabilirsiniz ama bir türlü transfer sonrası bu embriyolar tutunmuyor olabilir. Fakat iyi embriyo transferi yaptık bir türlü başarılı olamadık o zaman öncelikle rahime biraz daha fazla odaklanmakta fayda vardır. Rahimin içerisini gözden geçirmemiz gerekebilir. Bu hastalara histeroskopi yapıyoruz ve akabinde başarı şansını arttırmaya çalışıyoruz.

Eğer iyi embriyo elde edememişsek veya önceki denemelerinde transfer edilen embriyoları çok kaliteli gözükmüyorsa ve sonuç olarak başarısız olunmuşsa o zaman embriyo kalitesini arttırma yönünde neler yapabiliriz bunlar üzerinde odaklanmakta fayda vardır. Bu hastaların tedavi protokollerinin değiştirilmesi embriyo kalitelerini önemli yönde etkileyebilir. Hem kadında hem erkekte mevcut genetik problemler embriyoya aktarılarak embriyo kalitelerine olumsuz etki yapıyor olabilir ki bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

Bunun dışında hastanın biyokimyasal durumunu ve hormonal durumunu kontrol etmemiz gerekir. Tiroid hormonu eksikliği, şeker hastalığı, D vitamini eksikliği, kansızlık, pıhtılaşmaya yatkınlık yaratan hastalıklar ve sürekli kullanmak zorunda olduğu bazı ilaçlar hem embriyo gelişimini hem de embriyoların rahimde tutunma şansısını azaltacaktır.

Başarısız Tüp Bebek Tedavileri

https://youtu.be/W-frjWH2vis

Yorum ekle