Tüp Bebekte PRP Tedavisi Nedir?

Tüp Bebekte PRP Tedavisi Nedir?

Tüp bebekte PRP tedavisi günümüzde gittikçe popüler olmaktadır. PRP aslında kandan pıhtılaşma üzerine etki eden hücrelerin trombositlerin toplanıp konsantre edilmesiyle oluşturulan bir sıvı. Dolayısıyla bunun  farklı çeşitlerde vücuda uygulanması diğer alanlarda da vardır. Mesela dermatoloji anlamında cildin güzelleşmesi anlamında yapılan uygulamalar var cildin kendini yenilemesine arttığına dair yine saç için saç çıkmasını arttırdığı gürleştirdiğine dair çeşitli uygulama alanları vardır.

PRP (PRP-platelet reach plasma) uygulaması  (over rejuvanasyonu, yumurtalık gençleştirme tedavisi)

Tüp bebekte de son yıllarda da hastanın kendi kanından elde ettiğimiz trombositten bu zengin sıvının yumurtalıklara verilmesi ile enjekte edilmesiyle orada uyuyan tüp bebek tedavisinde ilaçlara cevap vermeyen yumurtaların canlanıp bu ilaçlara cevap verir hale gelmesini sağlamaya çalışıyoruz. Tabii çok yeni bir tedavi sonuçlarını önümüzdeki yıllar bize daha çok gösterecek ama başarılı sonuçlar bildiren çalışmalar var özellikle yumurtalık rezervi azalmış ilaçlara iyi cevap vermeyen hastalarda yeni bir umut olabilir. Bazı hastalarda tüp bebek tedavisinde ne yaparsak yapalım rahim içi istediğimiz kalınlığa gelememekte dolayısıyla bu hastalarda embriyoyu transfer ettikten sonra embriyonun tutunma şansı ve tüp bebeğin başarılı olabilme şansı azalıyor. Bu hastalarda bazı çalışmalar da gösterilmiş ki rahimin içersinde PRP uygulanan hastalarda daha iyi kalınlaşabilmekte çok kalınlaşmasa bile bu hastalarda transfer ettiğimizde tutunma şansını arttırabilmektedir.

PRP (PRP- platelet reach plasma) uygulaması  (over rejuvanasyonu, yumurtalık gençleştirme tedavisi)

Hastanın kanı alarak hazırlanan trombosit dediğimiz hücrelerden zengin konsantrasyonun yumurtalıkların içerisine zerkedilmesi ile şeklinde yapılan bir uygulamadır. Hazırlanan bu konsantrasyon içerisinde açığa çıkan maddelerin yumurtalık içerisindeki büyüme faktörlerini ve potansiyel kök hücreleri uyarması sonucu yumurtalıklar canlanır.

Tüp bebek tedavisinin ilk aşaması olan ilaçla yumurta geliştirme bölümünde hastanın daha iyi cevap vermesine yardımcı olur. Tüp bebek tedavisinde başarıyı arttırabilir.

Yorum ekle